Windows 10 S Modu’ndaki Hata, Windows 10’a Geçişi Engelliyor

iOS, Chrome OS ve hatta Android ile karşılaştırıldığında Windows, kullanıcıların çabucak hemen her şeyi yüklemelerini ve işlerini yapmaları için gereksinim duydukları her şeyi sağlayan güçlü bir platform lakin Microsoft, bugünlerde Windows’u kilitlemekte sıkıntı yaşıyor. Kullanıcılar ise Microsoft’un bu türlü bir sorun yaşadığını öğrenince biraz paniklemiş olabilir. Yeterli haber, bu sorun yalnızca bir yazılım yanlışından ibaret olmasıyken kötü haber, Microsoft'un hâlâ bir tahlil bulamamış olması.

Microsoft, kilitli Windows denemesini birinci olarak Windows RT’de denemişti lakin bu teşebbüsün satışları hayli düşük sonuçlandı. Daha sonra Microsoft, x86’ya sahip aygıtlar için özel bir sürüm olan Windows 10 S'i çıkardı. Bu sürümü ya da bu sürüme sahip dizüstü bilgisayarlarını satmakta da istenen muvaffakiyet yakalanamadı.

Windows RT ve Windows 10 S ile ilgili 2 ana sorun vardı. Birincisi, Windows Store’da bulunan uygulamaların azlığıydı. İkincisi, Windows kullanıcılarının büyük çoğunluğunun çalışmak yahut oyun oynamak için gereksinim duydukları yazılımı kurma imkanına sahip olmamalarıydı. Windows 10 S Modu ise bir çeşit uzlaşma olarak ortaya çıktı. Başka bir sürüm değildi ancak sadece yetkili kullanıcıların kalıcı olarak kapatabileceği bir moddu.

Ne yazık ki kullanıcılar, artık durumun bu türlü olmadığını bildiriyorlar. Windows 10’un tam hâline geçmek için Microsoft Store sayfasını ziyaret ettiklerinde sayfalar boş gözüküyor ve dolayısıyla geçiş yapamıyorlar. Doğal olarak kullanıcılar, Microsoft'un sessizce S Modu'nu kalıcı hâle soktuklarından kaygı etmeye başladılar fakat bu türlü bir durum yok.

Bir Microsoft temsilcisi, bunun beklenen bir davranış olmadığını ve etkilenen bilgisayarla ilgili bir sorun olmadığını bildirdi. Microsoft, zati sıkıntıyla çaba ediyor ve bir tahlil bulunduğunda Microsoft Store’u güncelleyecek lakin bu tahlilin ne kadar vakit alacağı bilinmiyor.

Başa dön tuşu