VLC Player’da Çok Kritik Bir Güvenlik Açığı Tespit Edildi

Bilgisayar kullanıcıları bilgisayarlarında görüntü oynatabilmek için Microsoft'un kendi uygulamalarını kullanabiliyorlar. Fakat uzunca bir periyottur hayatımızda olan ve yüksek çözünürlüklü görüntüleri rahatça oynatabilen VLC Media Player, pek çok kullanıcı için vazgeçilmez durumda. Bu uygulamanın açık kaynak kodlu olması, kullanıcılar için bir öbür avantaj. Lakin bu uygulamada bulunan bir açık, çok önemli güvenlik sorunlarına neden olabilir.

VLC Media Player'da bulunan bu güvenlik açığı, Almanya merkezli CERT-Bund tarafından tespit edildi. Bu güvenlik açığı Windows ve Linux kullanıcılarını direkt etkiliyor.

CERT-Bund tarafından tespit edilen bu güvenlik açığı, bilgisayar korsanlarının uzaktan erişimle bilgisayarlara sızmasına ve diledikleri üzere kodlar çalıştırabilmesine imkan veriyor. Bu da VLC Media Player'ın mevcut sürümlerinin bulunduğu bilgisayarların, her türlü riske açık olduğunu gözler önüne seriyor.

CERT-Bund, gerekli bildirimleri VLC Media Player'ın geliştirici takımına yapmış durumda ve çalışmalar sürüyor. Lakin geliştiriciler tarafından yapılan açıklamalara nazaran bu güvenlik açığı için yapılan çalışmaların yüzde 60'lık kısmı tamamlanmış durumda ve bu da uygulamanın güncellenmesi için uzun bir vakit olduğu manasına geliyor.

Uzunca bir müddet daha güncellemenin sunulmayacak olması, kullanıcıların içinde bulunduğu riskli durumu biraz daha tehlikeli bir hale getiriyor. Bu yüzden Webtekno grubu olarak, VLC Media Player kullanan takipçilerimizin bu uygulamayı bilgisayarlarından kaldırmalarını ve kalıntı belge bırakmamalarını tavsiye ederiz.

Başa dön tuşu