Uzaydan Gelen Radyo Sinyalleri, Tahmin Edilenden Daha Yaygın

Geçtiğimiz hafta gökbilimciler, gizemli, kısa bir radyo sinyalinin izini sürdü. Bu sinyalden sonra dünyadan birçok takım, on tane daha radyo sinyalinin izini fark etti.

CNET’te yer alan habere nazaran, bu sinyallerden en sonuncusunu belirleyen takım CalTech Owens Valley Radyo Müşahede Evi’nden bir gruptu. Gökbilimciler, “hızlı radyo patlamaları” ismi verilen bu şeye neyin sebep olduğunu tam olarak belirleyememiş olsa da dünya dışı hayat haricinde akla yatkın olan birkaç farklı açıklama bulunuyor. Lakin bu son sinyaller, galaksiler ortası radyo yayınlarının bilim insanlarının daha evvel düşündüğünden daha yaygın olduğunu gösteriyor.

Nature mecmuasında yayınlanan araştırmaya nazaran, CalTech tarafından tespit edilen radyo patlamalarının kökeni, bizim galaksimizden 8 milyar ışık yılı uzaklıktaki bir galaksiye ilişkin ve bu geçtiğimiz hafta tespit edilen radyo patlaması aralığının iki katı uzaklığında.

Bu sinyallerin sebebi ister nötron yıldızı aktivitesi olsun isterse potansiyel dünya dışı ömür olsun, gezegenimizin oluşmasından milyarlarca yıl öncesine ilişkin. Lakin gökbilimciler, bu sinyallerin her zamankinden daha fazla ortaya çıkması sayesinde, en sonunda bir canlı bulabileceklerine inanıyor.

CalTech’te bir gökbilimci olan Vikram Ravi, “Gökbilimciler, süratli radyo patlamalarını on yıllardır takip ediyor ve en sonunda nerede olduklarını belirleyebiliriz. Bu egzotik nesnelerin ne olduğunu anlamamız için bir talihimiz bulunuyor” dedi.

Başa dön tuşu