“Uzayda Doğan Bebekler Tamamen İnsan Olmayabilir”

Uzayı keşif için insanlığın yapması gerekenler aşikâr: Mars’a ve daha uzaktaki gezegenlere erişmeyi başarmalı ve oralarda koloniler kurmalı. Evrimsel biyolog Scott Solomon ise cihana nasıl yayılacağımızdan değil, yayıldıktan sonra ne yapacağımızdan yana korkulara sahip. 

Scott Solomon’a nazaran gelecekteki insan kolonileri bildiğimiz manada insanlardan oluşmayacak. 

Solomon bir noktada uzaydaki kaidelere ahenk sağlamak için farklı evrimler geçiren çeşitlerin çok farklı hale geleceğini, bir noktadan sonra insan olarak kabul edilemeyecek kadar değişeceğini öne sürüyor. 

Solomon, uzayda insan çeşidinin yaşayacağı değişiklikleri de lisana getiriyor. Birinci olarak, uzaydaki düşük yerçekimi nedeniyle insanların kemik yoğunluklarının azalacağını, bunun da annelerin doğumda risk altında olması manasına geleceğini söyledi. Haliyle uzayda tercih edilen doğum hali sezeryan olabilir.

Bu da uzayda doğan insanların vakit içerisinde daha büyük başlara sahip olabilecekleri manasına geliyor. Çünkü biyolojik olarak, doğum kanalına sığma sıkıntıları kalmayacak. 

İnsanlardaki değişikliğin yalnızca baş boyutunda olmayacağını söyleyen bilim insanı, uzay insanlarının derilerinde yeni pigmentlerin ortaya çıkabileceğini söylüyor. Bu pigmentler, bizim bedenimizde bulunan ve morötesi ışınları engelleyen pigmentlerin gibisi olacak lakin o pozisyondaki pürüzlere karşı özelleşecek. Haliyle deri renkleri insanlardan farklı olabilir.

Başa dön tuşu