“Uzaya Gidecek İlk Türkler Belli Oldu!”

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank‘tan Türkiye gündemini değiştirecek bir açıklama geldi. Bakan Varank, uzaya gidecek Türklerin muhakkak olduğunu duyurdu. Bakan Varank’ın açıklamasına nazaran şanslı isimler, önümüzdeki günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanacak.

Hatırlayanlarınız vardır; Türkiye geçtiğimiz yıllarda Milli Uzay Programı‘nı resmen açıkladı. Türkiye’yi uzay rekabetine dahil edecek bu programın kademelerinden bir tanesi de uzaya Türk vatandaşı göndermekti. İşte Bakan Varank, o isimlerin belirli olduğunu resmen ilan etmiş oldu.

Mustafa Varank tarafından yapılan açıklama şu biçimde:

“Yakın vakitte Cumhuriyetimizin 100. yılında bir Türk vatandaşını Uluslararası Uzay İstasyonuna göndereceğiz. Bu arkadaşımız orada bilimsel deneyler gerçekleştirecek. Bu Türk uzay yolcularının seçiminde sıhhat bilimleri üniversitesinin önemli katkıları oldu. Uzay ve havacılık alanında önemli ruhsal testleri beraber gerçekleştirdik.

Adaylarımız aslında belirli, yakın zamanda da inşallah sayın Cumhurbaşkanımız kamuoyuyla bu isimleri paylaşmış olacak. Türkiye 100. Yılında bir vatandaşını Memleketler arası Uzay İstasyonuna gönderecek. Bir Türk vatandaşı ay yıldızlı al bayrağımızı Uluslararası Uzay İstasyonunda en hoş formda temsil edecek.”

Başa dön tuşu