Araştırmaya Göre Altıncı Parmaklar Aslında Kullanışlıymış

Dünya üzerinde doğan bebeklerin yaklaşık olarak binde 2’si, el yahut ayaklarında fazladan bir parmakla doğarlar. Hekimler bu parmağı gereksiz bulur ve doğumdan çok kısa bir mühlet sonra alırlar. Yeni bir araştırmaya nazaran bu fazladan parmak o kadar da fonksiyonsuz değil.

Altıncı parmaklarını koruyan, her iki elinde de altı parmak bulunan şahısların telefonlarında daha süratli yazı yazabildikleri, oyunlarda karmaşık tuş kombinasyonlarını muvaffakiyetle yapabildikleri, hatta tek elle ayakkabı bağlayabildikleri ortaya çıktı.

Biyomühendis Etienne Burdet, fazladan parmakların klasik olarak kusurlu doğum üzere görüldüğüne dikkat çekerek, kimsenin bu durumun yararı üzerinde çalışmadığını açıkladı.

Bazı durumlarda fazladan parmak hakikaten de doğumdan sonra müdahale edilen bir kusur olabiliyor. Bu altıncı parmaklar gelişmemiş oluyor ve alınmaları gerekiyor. Yeniden de bu parmağın alınması hiç de kolay olmuyor. Gelişsin ya da gelişmesin parmağın kendi kasları, damarları, kemik yapısı bulunuyor.

Yeni araştırma ise farklı bir durumu ortaya çıkardı. 52 yaşındaki bir anne ve onun 17 yaşındaki oğlu, büsbütün gelişmiş fazladan parmaklara sahipler. Her ikisinin de baş parmakları ile işaret parmakları ortasında birer parmağı daha bulunuyor. Bu iki kişi, araştırmacılara değerli bir fırsat sunmuş oldu.

Uzmanlar, ana oğuldan kimi misyonları gerçekleştirmelerini istedi. Bu misyonlar ortasında mendil katlamak, oyun oynamak, ayakkabı bağlamak üzere işler yer alıyordu. Bu çalışmada hedef, fazladan parmakların fonksiyonunu gözlemlemek, öbür parmaklarla ne kadar ilişkili çalıştıklarını görmek ve ek parmakların beynin çalışmasına yük bindirip bindirmediğine bakmak oldu.

Yüksek çözünürlüklü işlevsel manyetik rezonans görüntüleme metodu ile yapılan incelemelerde, beynin sahiden de daha çok süreç yapması gerektiği lakin genel olarak bir bilişsel sorun yaşamadıkları ortaya çıktı. Bu şahısların beyinleri, vakit içerisinde fazladan parmağa alışıyor. Bu bireyler, çalışmalarda üstlendikleri vazifelerde öteki 13 olağan iştirakçiden daha başarılı oldular.

Kısıtlamalar nedeniyle polidaktili üzerine çok araştırma yapılamıyor. Örneğin bütün bebeklerin fazladan parmağı tıpkı yerde olmuyor. Haliyle parmağın yerinin de değerini incelemek şu anda mümkün değil. Araştırmacılar, polidaktili insanların fazladan parmakları kesilmeden evvel parmağın işlevsel olup olmadığına bakılması gerektiğini söylüyorlar.

Araştırma, Nature Communications mecmuasında yayımlandı. Altı parmaklı birinin günlük aktiviteleri nasıl gerçekleştirdiğini görmek için aşağıdaki görüntüyü izleyebilirsiniz.

Başa dön tuşu