Uyarı: Dünya, Güneş Fırtınası Tehlikesiyle Karşı Karşıya

Güneş'te yaşanan kimi patlamalar, Güneş'ten birtakım parçacıkların kainata yayılmasına sebep oldu. Bilim insanları, yayılan bu parçacıkların bir kısmının da Dünya'nın güney yarım küresine vurduğunu ve aurora australis (güney ışıkları) oluşumunun beklendiğini açıkladı. Daha çok kuzey ışıkları olarak bilinen aurora borealis de misal biçimde Güneş parçacıklarının atmosfere çarpmasıyla oluşuyor. Magnetosferin Güneş Rüzgarları'na maruz kalması sonucu hayranlık verici mavi ışıklar oluşuyor, kuzey ve güney ışıkları da bunlardan ibaret.

Space Weather'ın internet sayfasından yapılan açıklamada, “Yüksek süratli bir Güneş rüzgarı, Dünya'nın manyetik alanını sarsıyor ve bu da G-1 sınıfı aralıklı fırtınalara sebep oluyor. Gökyüzü gözlemcileri, bilhassa kış karanlığının görünürlüğü artırmasıyla birlikte güney yarım kürede oluşabilecek auroralar için tetikte olmalılar.” denildi.

Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi (National Oceanic and Atmospheric Administration – NOAA), yaşanan fırtınayı G-1, yani 'minor' (küçük çaplı) olarak sınıflandırdı. Ayrıyeten yaşanan bu fırtınaların tesiri kuzey ve güney ışıklarından ibaret olmayacak.

Dünya'nın manyetik alanı ekseriyetle beşerler için bir radyasyon bariyeri misyonu görür. Yaşanan bu fırtınalar ise uydu tabanlı teknolojileri makus etkileyerek radyasyon düzeyini artırabilir. Güneş rüzgarları ayrıyeten Dünya'nın dış atmosferini ısıtarak genleşmesine neden olabilir. Yaşanan bu olayların yörüngedeki uyduları etkileyerek dolaylı yoldan GPS ve televizyon sinyallerinde aksamalara sebep olabileceği söyleniyor.

Bunlara ek olarak yaşanan partikül dalgalanmaları manyetosferde yüksek akımların oluşmasına sebep olabilir, bunun sonucunda ise elektrik santrallerinin patlaması üzere olaylar yaşanabilir. Bu söylediklerimizin tamamı yaşanması beklenen olaylar fakat tamamı kesin olarak gerçekleşecek diye bir şey yok; o yüzden şu an için panik yapmanıza da gerek yok.

Başa dön tuşu