Apple, watchOS Beta 6’yı Geliştiriciler İçin Yayınladı

Apple, birçok sorunu bulunan watchOS 5’in üzerinden şimdi bir hafta geçmesine karşın bugün, watchOS için 6. beta güncellemesini yayınladı. Bu güncelleme, Apple’ın, Dünya Çapında Geliştiriciler Konferansı'ndaki yeni watchOS güncellemesini birinci kere duyurmasından bir ay sonra yayınlandı.

WatchOS Beta 6’yı, sırf Apple Geliştirici Merkezi'nden edinilebilecek uygun yapılandırma profiline sahip bireyler yükleyebiliyor. Yani güncelleme, şimdilik yalnızca geliştiricilere açık durumda. Profil oluşturulduktan sonra güncelleme, “Genel> Yazılım Güncelleme” kısmına giderek iPhone'daki Apple Watch uygulaması yardımıyla indirilebilir. Yazılımın kurulabilmesi için Apple Watch’un %50’den fazla bir şarja sahip olması, şarja takılı durumda olması ve iPhone’un kapsama alanı içerisinde olması gerekiyor.

watchOS 6’yla birlikte Apple Watch, kullanıcılarına, adeta çağ atlatan bir dizi özellik sunacak. Bu özellikler ortasında en değerli olanı ise App Store olacak. Apple Watch, watchos 6 güncellemesinin akabinde telefonlardaki marketten bağımsız olarak yalnızca Apple Watch uygulamalarının yer aldığı yeni bir App Store’a sahip olacak.

Bu güncellemeden sonra Apple Watch uygulamalarının artık bir iPhone bileşenine sahip olmaları gerekmeyecek. Bu sayede geliştiriciler, birinci kere bağımsız Apple Watch uygulamaları oluşturabilecekler. Ayrıyeten, Apple Watch uygulamaları artık iPhone'daki uygulamalardan bağımsız olduğundan bazı yerleşik uygulamaları da aygıtınızdan silebileceksiniz.

Apple’ın yeni güncellemesinde pek çok farklı arayüz de yer alacak. Bu arayüzler, Modüler Kompakt ve olağan sayılar ile romen sayılarının karışımı şeklinde pek çok değişikliği içerecek.

Apple, watchOS 6 ile birlikte gelecek yenilikler;

Sesli Kitaplar, Sesli Notlar, Hesap Makinesi üzere pek çok uygulama erişilebilir olacak.

  • Birçok yeni arayüz eklenecek.
  • App Store dayanağı bulunacak.
  • Geliştiriciler, iPhone’dan bağımsız olarak uygulama geliştirebilecekler.
  • Cihaz, yüksek ses düzeyine maruz kaldığınızda sizi uyaracak.
  • Rüzgar suratı, yağmur mümkünlüğü üzere pek çok hava durumu özelliği erişilebilir olacak.
  • Daha gelişmiş bir Siri.

Yeni güncellemeyle birlikte Apple Watch, hakikaten kullanışlı bir hale gelecek üzere görünüyor. watchOS 6, önümüzdeki sonbaharda kullanıma sunulacak ve 2015 model Apple Watch hariç tüm aygıtlar bu yeni güncellemeyi alabilecek.

Başa dön tuşu