Yapay Zeka Kullanılarak Death Metal Şarkısı Yapıldı

Death metal ve genel olarak metal müzik, kendine has bir takipçi kitlesine sahip. Ülkemizde de bu çeşitte eserler veren pek çok isim ve küme var. Bunların en bilineni Pentagram olsa da eskilerden Akbaba, hala etkin olarak mesleğine devam eden Hecatomb, Pitch Black Process üzere kümeler var.

Dadabots da death metal sanatkarlarının son örneklerinden. Death metal yapan bu arkadaş gerçek bir insan değil, yapay zeka. Teknoloji uzmanları CJ Carr ve Zack Zukowski tarafından yaratılan yapay zeka, derin öğrenme kullanarak Psyopus’un ‘Ideas of Reference’ (Referans Fikirleri) albümünü 29 kez dinledi ve albümdeki müzik elementlerini izleyerek ortaya orjinal yapıtını çıkardı.

Ortaya çıkan eser şimdilik çok da başarılı değil. Vakit zaman death metalden çok progressive metale yakınsayan ritimler kullanan yapay zekanın vokalleri de gereğinden fazla distortionlu ve bir sözcük üretmekten fazla bir ses üretmeye çalışmış. Müziğin yüksek süratli ve agresif ritmi bir makine için uygun olabilir fakat dinleyicilere nefes alabilecekleri bir boşluk bırakmamış. Müzik biraz tekdüze ve bridge kısmı yok üzere geliyor beşere. Kafayı o kadar salladıktan sonra insan boynunu biraz dinlendirebilmeli.

Öte yandan müzik genel olarak çok da üzücü değil ve tıbbın örnekleriyle kıyaslandığında, ‘yeni başlayan bir sanatçı için’ hiç de üzücü bir performans sayılmaz. Yapay zeka vakitle daha da ileri gidecek ve kendini geliştirdikçe, yeni eserler gördükçe farklı eserler ortaya çıkaracaktır.

İkili, müzik oluşturmak için kullandıkları Dadabots isimli yazılıma yaklaşımlarını 2017 yılında bir makalede “kusurlarındaki estetik fayda” üzerinde durarak açıklamıştı. Dadabots’un sayfasındaki müzikler herkese o kadar da estetik gelmeyebilir. Genel olarak yapay zeka şu anda fotoğraf sanatında daha başarılı olsa da müzik sanatında da yakında savlı olabilir. (Özellikle de yalnızca notasal olarak bilgiyi takip etmek yerine bir armoni ve ritm takibine sahip iki katmanlı bir nöral öğrenme ağı kurulup ikisini tıpkı anda test edecek bir algoritmaya geçildiğinde.)

Yapay zekanın gelişimini takip etmek isteyenler, bu linkten çalışmalarına, aşağıdaki ekrandan daima metal müzik çaldığı YouTube kanalına gidebilirler.

Bir de neden bu yapay zekaya sanatçı ismi olarak ‘White Noise’ seçmediler ki?

Başa dön tuşu