Türk Doktoru, Dünyanın Sayılı Cerrahları Arasına Girdi

Avrupa Tıp Uzmanları Birliği’nde ‘Minimal İnvaziv Cerrahi’ alanında Türkiye’yi temsil eden, Avrupa Cerrahi Bilim Şurası Akademik Üyeliği diplomasını alan birinci Türk olan Doçent Tabip Koray Baş, bu vakte kadar bu alanda bu diplomaya layık görülen 23 cerrahtan biri oldu.

İzmirli cerrah, “Bu muvaffakiyet ülkemiz ismine bir birinciydi, bu sebeple çok keyifli ve gururluyum. 1958 yılında Avrupa’da kurulmuş olan Avrupa Tıp Uzmanları Birliği tarafından bu alanda kendisini ispatlamış genel cerrahi uzmanlarına verilen bu diplomayı ülkemize getiren birinci cerrah olmayı başardım. Bu değerlendirmeye katılan birçok ülkeden meslektaşlarımız vardı. Kimileri başarılı oldu, kimileri ise olamadı. Bu alanda bu diplomaya sahip dünyadaki 23 cerrahtan biri olma muvaffakiyetini elde ettim. Avrupa Tıp Uzmanları Birliği, 40’tan fazla farklı branşta alt kümeleri olan büyük bir tertip olup, Avrupa’nın en eski ve en büyük tıp uzmanları birliğidir. O yüzden ülkemizi bu türlü bir toplulukta temsil edebilmek benim için büyük bir memnunluk oldu” ifadeleriyle başarısı hakkındaki memnunluğunu söz etti.

Minimal İnvaziv Cerrahi nedir?

Koray Baş; endoskopik, laparoskopik ya da robotik yollar sayesinde ameliyat alanına kameralar eşliğinde küçük deliklerden girilerek yapılan ameliyatı şöyle açıkladı: “Bu yolda temel olarak ortak maksat hastada olabildiğince az cerrahi travma oluşturarak hastanın cerrahi tedavisini sağlamaktır. Birçok kanser ameliyatı dahil açık cerrahi ile yapılabilecek çabucak her türlü müdahale günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte minimal invaziv usuller ile uygulanabilmektedir. Bu sayede cerrahi sonrası hastada çok az yara yeri izi kalmaktadır. Hatta yeni geliştirilen kimi ameliyat formülleri ile hastalarımızda görünen hiçbir iz bırakmadan da cerrahi tedavilerini sağlayabilmekteyiz”

Bu cerrahi süreç, kanser dâhil birçok hayati hastalıkların tedavisinde kullanılabiliyor. Bu metodun değerine vurgu yapan Koray Baş, “Hem hastalarımız hem de ülkemiz sıhhat iktisadı açısından büyük avantaj” ifadelerini kullandı.

Başa dön tuşu