Süpernovadan Sonra Yaşamaya Devam Eden ‘Zombi Yıldızlar’

Bazı yıldızlar, ömür güçlerinin sonuna ulaştıklarında büsbütün yol olurken süpernova olayı olarak bilinen şiddetli yıldız patlamalarının akabinde birtakım yıldızlarsa hayatta kalmaya devam edebilir. Bilim insanları, Kraliyet Astronomi Derneği’nin aylık toplantılarından birisinde yayınlanan çalışmada çekirdeklerinin patlamasına karşın yanmaya devam eden üç adet zombi yıldızı keşfettiklerini duyurdular.  

Avrupa Uzay Ajansı’nın Gaia Uzay Teleskobu bilgilerinden faydalanan takım, zombi yıldızları olarak isimlendirdikleri gök cisimlerinin çekirdekleri patladıktan sonra bile yaşamaya devam ettiğini, emsal gök cisimlerine nazaran daha az yoğunluğa sahip olduğunu ve daha az oksijenden oluştuğunu açıkladılar.

Zombi yıldızların üç adedinden ikisi, Samanyolu Galaksisi içerisinde çok yüksek süratlerde ve makul bir rotada hareket ederken üçüncü zombi yıldızı, başka yıldızların tam aykırısı istikametinde hareket ediyor ve başkalarına nazaran daha yavaş.

Bilim insanları, daha evvel kimi yıldızların süpernova olarak bilinen patlama olayı sonrasında öldüğünü ve hayat güçlerinin sonuna geldiklerinde ortadan kaybolduklarını tespit etmişlerdi. Yeni keşfedilen süpernova tipinde de bilim insanları, “Type Lax” olarak isimlendirilen patlamaların daha yavaş gerçekleştiğini ortaya çıkardılar.

Bilim beşerlerine göre nadir bulunan yıldızları incelemek için onların nasıl ortaya çıktığını incelememiz gerekebilir. Süpernova patlamaları, az yıldızların varoluşunu açıklamak için bize yardımcı olabilirler. Süpernovalar, zombi yıldızları üzere nadiren görülür ve sırf uzak galaksilerde görüldüklerinden gözlenmesi şu an için zordur. Galaksimizde bulunan patlamış yıldızları inceleyen bilim insanları, süpernovaların patlama anından sonra birçok kalıntı bıraktığını ve bu kalıntılardan bir çıkarım yapabileceklerini söylüyorlar.

Başa dön tuşu