SpaceX’in Starlink Uyduları, Gece Gökyüzünde Görüntülendi

SpaceX’in merak uyandıran projelerinden bir tanesi olan Starlink’e ilişkin 60 adet uydu, geçtiğimiz günlerde yörüngeye gerçek fırlatıldı. Hollandalı uydu takipçisi olan Marco Langbroek de fırlatılan bu Starlink uydularının görüntüsünü yayımladı.

Çektiği görüntüyü kendi blogunda yayınlayan Langbroek “İşte çektiğim bir görüntü, aklınızı kaybetmeye hazırlıklı olun” notunu düştü. Aslında arkeolog olan lakin amatör olarak da astronomiyle ilgilenen Marco Langbroek, fırlatılan Starlink uydularından 56 adedini saydı.

SpaceX, gece gökyüzünde epey hoş imgeler veren uydularını birinci olarak dünyadan 440 km üste fırlattı. Uydular, son yörüngelerine ulaştığında ise dünyaya ulan yükseklikleri 550 km olacak. SpaceX’in kurucusu ve CEO’su Elon Musk ise Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “şimdilik her şey yolunda” dedi.

Langbroek, cuma gecesi görüntüyü çekebilmek için SpaceX’in yayılma rakımını ve maksat yörüngesel eğimi bilgilerini kullandığını tabir etti. Amatör astronom gökyüzünde oluşan görüntü için “Ne olağanüstü bir manzaraydı” sözlerini kullandı.

Her bir Starlink uydusu, yörüngelerini ayarlamaları için Krypton iyon iticilerle donatılmış durumda. SpaceX’in bu uydularla gerçekleştirmek istediği maksat ise dünyadaki birçok beşere daha satın alınabilir internet erişimi sağlamak. Şirket bunun için 12 bin uydu fırlatmayı hedefliyor.

Şu an dünyanın yörüngesinde aktif halde bulunan iki bin uzay aracı olduğu düşünülürse SpaceX’in bu projesinin ne kadar büyük kapsamlı olduğu çok daha net anlaşılabilir.

Başa dön tuşu