SpaceX’in Starhopper Uzay Aracı İlk Kalkışını Gerçekleştirdi

Uzaya seyahat gerçekleştirmek için artık ticari firmalar da elini taşın altına sokuyor. Blue Origin, Boeing üzere firmalar bu kesime adım atmış durumda. Uzay seyahati denince akla birinci gelen firma ise SpaceX. 

SpaceX, Starship isimli uzay aracını birinci sefer bağlamadan test etti. Starhopper için küçük, SpaceX için büyük bir sıçrama olmuş oldu. Raptor motora sahip olan araç, kalkış ve iniş testlerini gerçekleştirdi. 

Deneme, SpaceX’in Texas, Boca Chica Village’da yer alan SpaceX tesisinde yapıldı. Musk, testin muvaffakiyetini Twitter üzerinden duyurdu.

“Starhopper uçuşu başarılı! Su kuleleri uçabilir haha!”

Perşembe günü gerçekleştirilen test, yerden 20 metre yüksekliğe ulaşmayı hedefliyordu. Bir evvelki gün yapılacak test, son anda ertelenmişti. 

Starhopper, uzay aracından çok uzay gemisi olması, uzayda insan ve gereç taşınması için üretiliyor. gelecekte daha da dallanıp budaklanacak, gelişecek bir alanın birinci temsilcileri olarak öne çıkıyorlar. Starship, 2023’te bir küme sanatçıyı Ay’a götürecek ve en nihayetinde de Mars seyahatleri için kullanılacak. 

Elon Musk, sonraki denemelerin birkaç hafta içinde gerçekleşeceğini söyledi. Denemeler çok değerli olsa da aracın gerçek manada uzaya çıkabilmesi için önünde uzun bir mühlet var.

SpaceX, bu denemenin imgelerini canlı olarak paylaşmadı. Fakat bu durum, amatör gözlemcilere pürüz oldukları manasına gelmiyor. Everyday Astronaut’un çektiği görüntü, başkalarına kıyasla daha net imaj sağlıyor. 

Başa dön tuşu