SpaceX’in Starhopper Motor Testlerinde Yangın Çıktı

ABD merkezli bir uzay nakliyat şirketi olan ve Elon Musk tarafından kurulan SpaceX, geliştirdiği uzay araçlarını daima olarak test ediyor. Testlerin sonuçlarına nazaran çalışmalarını yürüten şirket, uzay turizmine uygundan güzele kafayı takmış durumda. SpaceX'in uzay turizminde kullanmak için geliştirdiği Starhopper roketi de bu uzay araçlarından bir tanesi.

Starhopper uzay aracı aslında şirketin asıl modeli Starship'in bir prototipi. Gerçek araca nazaran daha küçük boyutlarda üretilen Starhopper, geçtiğimiz salı günü motor testlerine tabi tutuldu. Fakat bu testlerde beklenmedik bir olay yaşandı ve Starhopper'ın motoru bir anda alevler içerisinde kaldı.

Dünya'dan Ay ve Mars'a, tek seferde 100 yolcuyu götürmek için üretilmeye çalışılan Starship'in prototipi, motor testinin sona ermesinin çabucak akabinde yanmaya başladı. Yangının nedeni şimdi tespit edilemedi ve SpaceX, bu yangının prototipe ne kadar ziyan verdiğini, motorun ne durumda olduğunu açıklamadı.

Starhopper'ın alevler içerisinde kaldığı anlar, Everyday Astronaut isimli bir YouTube kanalından paylaşıldı. Paylaşılan görüntüde gerçekleşen yangının boyutları, açıkça gözler önüne seriliyor.

İşte Starhopper'ın alevler içinde kaldığı o anlar:

Şirket, Starship'i birçok defa kullanmak istiyor. Bu yüzden üretilmesi gereken roketin, en azından uzunca bir müddet boyunca kullanılabilmesi gerekiyor ve şirket bunun için elinden gelen her şeyi yapıyor. SpaceX'in önümüzdeki günlerde, mevzuyla ilgili bir açıklama yapması bekleniyor.

Başa dön tuşu