Kuazi Parçacıkların Ölümsüz Olduğu Keşfedildi

Münih Teknik Üniversitesi’ndeki teorik fizikçiler ve Max Planck Enstitüsü, belli kuazi parçacıkların ölümsüz olduklarını kanıtlamak için bir deneyi simüle etti. Termodinamiğin ikinci maddesince hiçbir şey sonsuza kadar yaşamasa da bu kuantum parçacığı alanlarının öldükten sonra kendileri ortasında tekrardan birleşebildiği ortaya çıktı.

Araştırmanın başyazarı Ruben Verresen, araştırma hakkında şu kelamları sarf etti:

“Karmaşık bir simülasyonun sonucunda kuazi parçacıkların öldüğünü lakin yeni ve birebir parçacıkların bu enkazdan tekrardan çıktığını gördük. Bu ölme (çürüme) süreci süratli bir biçimde gerçekleşirse muhakkak bir vaktin akabinde aykırı tepki meydana geliyor ve enkaz (ölü kuantum) tekrardan hayata dönüyor. Bu süreç sonsuz ve daima osilasyonlar halinde, mevt ve doğum ortasında gerçekleşiyor.”

Bu durumda ölümsüzlük dediğimiz şey, yine doğmak yerine tekrar ortaya çıkmak olarak karşımıza çıkıyor. Bu da kuazi parçacıkların, makul sayıdaki parçacıkların etkileşime girdiği sistemlerdeki parçacık gibisi davranışların bir göstergesi sonucunda oluşuyor.

Olay fazla karıştığı için çabucak özetleyelim: Bir spor karşılaşmasında koreografi yapan taraftarları düşünün. Olağan koşullar altında belli bir örüntü oluşturabilirler. Bu da kuazi parçacıkların, parçacıklar ortasında oluşmasına benziyor. Ölümsüz kuazi parçacıkların keşfi, tıpkı örüntünün kuantum boyutlarında tekrar tekrar ortaya gelmesine benziyor.

Peki, bu ne manaya geliyor. Kısaca karşılık vermek gerekirse şu an için kimse bunu bilmiyor. Çalışma sırf simülasyonlarda kanıtlanmış durumda ve kuazi parçacıklar hakkındaki bilgimiz de hayli hudutlu. Araştırmaların ilerlemesiyle birlikte kuazi parçacıklar hakkında çok daha faydalı bilgiler edinilmesi hedefleniyor.

Başa dön tuşu