SpaceX, Ticari Uzay Uçuşlarını 2021’e Kadar Gerçekleştirecek

SpaceX'in Ticari Satış Lider Yardımcısı Jonathan Hofeller, Endonezya'da gerçekleştirdiği bir konferansta, 2021 yılına kadar tekrar kullanılabilir roketi Starship'i uzaya fırlatmaya uğraştıklarını; böylelikle ticari uzay nakliyeciliğinde yeni bir zaman açabileceklerini belirtti. Konferansta, 3 farklı telekom şirketi ile birinci vazifenin ne olacağını görüştüklerini söyleyen Hofeller, evvelce BFR (Big Falcon Rocket) olarak da bilinen Starship'in biri Texas başkası Florida olmak üzere iki farklı tesiste geliştirildiğini kaydetti.

İkili yaklaşımı uygulamalarının sebebi olarak “hangi ekip hangi tahlili ne kadar başarılı ve süratli getirirse” olarak belirten Lider Yardımcısı, bunun en düzgün formül olduğunu söyledi. Bu stil mühendislik çalışmaları büyük şirketlerde epeyce sık rastlanır. Böylelikle son eser, her iki grubun da en uygun tahlillerinin bir ortada olduğu, olabildiğince az sorunlu bir çalışma olur.

Starship tamamlandığında, şu an mevcut olan Falcon Heavy roketlerinden daha fazla kaldırma kapasitesine sahip “Super Heavy” ismindeki itici roket sistemiyle (booster) uzaya çıkacak. Jeostatik transfer yörüngesine 20 ton; alçak Dünya yörüngesine ise 100 ton yük teslimatı yapabilen Starship, böylelikle Mars'a insan mürettabatlı misyonlar yapılabilmesine de imkan sağlayacak.

Başa dön tuşu