SpaceX Roketi, Yaşadığı Soruna Rağmen Zamanında Fırlatılacak

20 Nisan Cumartesi günü SpaceX tarafından gerçekleştirilen insansız ateşleme testinde roketin altından feci formda dumanlar çıkmış, test acil bir biçimde iptal edilmiş ve alevler denetim altına alınmıştı. Bugün yapılan açıklama ise SpaceX'in bahsi geçen roketi tam vaktinde fırlatacağı, oluşan sorunu ise o vakte kadar çözeceği istikametinde bilgiler içeriyor.

Telekonferans görüşmesinde kelam alan NASA halkla bağlantılar vazifelisi Joshua Finch, Crew Dragon'un fırlatılış tarihini doğruladı. “NASA ve SpaceX grupları hâlâ meydana gelen anomaliyi değerlendiriyorlar” şeklinde açıklama yapan Finch, sözlerine “30 Nisan Salı günü yapılacak olan fırlatılış tarihi için hâlâ takipte olduğumuzu söyleyebilirim. Fırlatılışın saati ise sabah 11.22'de (TSİ) olarak planlandı” cümleleriyle devam etti.

Asıl olarak 26 Nisan tarihinde Florida Cape Canaveral Hava Kuvvetleri Üssü'nden fırlatışı yapmayı planlayan NASA, bu tarihin 30 Nisan'a ertelenmesi konusunda hayli gerginken bir erteleme daha istemiyor ve bu doğrultuda sorunu çözmek için gecesini gündüzünü harcıyor.

Başa dön tuşu