Curiosity, Mars’ta Su Bulunduğuna Dair Kanıtlar Elde Etti

NASA’nın Curiosity isimli gezgin aracı, Mars’taki vazifesi sırasında bugüne kadar alınan rastgele bir numunedeki en fazla kil ölçüsünü tespit etti. Curiosity ayrıyeten bu keşfi kutlamak için numunenin alındığı kil taşıyan üniteyi araştırırken selfie çekti.

Curiosity isimli Mars aracının robotik kolunun ucuna yerleştirilmiş Mars Hand Lens Imager (MAHLI) isimli kamerası tarafından yakalanan 57 farklı imaj tek bir panoramik imgede birleştirildi. Aracın kendisini tüm ihtişamıyla göstermek için son imgeden kol dijital olarak çıkarıldı.

Görüntüdeki aracın soluna ve altına bakarsanız iki küçük matkap deliği görebilirsiniz. Bu iki maksada 'Aberlady' ve 'Kilmarie' adı veriliyor ve son günlerde numuneleri toplamak için Curiosity tarafından oluşturuldu. Bunlar, Curiosity’nin şimdiye kadarki vazifelerinde 20. ve 21. sondaj alanları.

Mars’ta evvelce suyun var olduğu kanısına inanılmasından ve su bulunan alanlarda kilin var olma ihtimali olduğundan bu bölge bilhassa ilgi çekiyor. Yüzeyde hâlâ var olan kilin incelenmesi, Mars'ın tarihindeki bir noktada ömrü destekleyebilecek şartların olup olmadığını ortaya çıkarabilir.

Curiosity, örnekleri tahlil etmek için Mars kayalarındaki muhakkak minerallerin ölçüsünü tanımlayabilen ve ölçebilen CheMin aygıtını kullanıyor. CheMin, aygıtı kil taşıyan ünitede çok düşük hematit düzeyleri tespit etti. Hematit, yılın başında araştırılan yakınlardaki Vera Rubin Ridge bölgesinde bol ölçüde bulunuyordu.

Bu yeni bulgular, bölgede bir kere su bulunduğuna dair güçlü ispatlar sunuyor lakin araştırmacılar, suyun kayalarla nasıl etkileşime girdiği konusunda hâlâ emin değiller. Bir görüş olarak suyun göllerin altında toplanması sonucu tabanında tortu katmanları bulunan kayalar oluşmuş olabilir.

Başa dön tuşu