SpaceX Falcon Heavy’nin Merkez Çekirdeği Okyanusa Çakıldı

SpaceX'in en şiddetli uçuşu, Elon Musk'ın varsayım ettiği halde gerçekleşti.

Gece gerçekleşen uçuşta Falcon Heavy, başarılı bir biçimde kalkmayı başarsa da drone gemisi üzerine inmesi gereken merkez çekirdeği iticisi, vazifenin başlarında ineceği yeri kaçırarak Atlantik Okyanusu'na iniş yaptı.

Türkiye saatiyle bu sabah 09.30'da, Florida'nın Cape Canaveral Hava Kuvvetleri İstasyonu'ndan kalkış yapan dünyanın en güçlü roketi, zifiri karanlık olan geceyi roketin alevleriyle aydınlattı.

Fırlatma öncesinde SpaceX'in CEO'su Elon Musk, uçuşu bu vakte kadarki en kuvvetli uçuş olarak değerlendirmişti. Karmaşık hareketlerin da yer alacağı uçuşun altı saati aşması bekleniyordu.

Görevin düzgün yanıysa bir evvelki Falcon Heavy vazifesinde kullanılan yandaki iki iticinin ziyan görmeden iniş yapması oldu. İki itici de Türkiye saatiyle 09.38'de inançlı bir halde iniş yapmayı başardı.

Yandaki iticilerin muvaffakiyetle iniş yapması yeterli bir haber olsa da asıl amaçlanan şey, merkez çekirdeği iticisinin 'Of Course I Still Love You' drone gemisi üzerine iniş yapması olacaktı. Falcon Heavy'nin ikinci uçuşu sırasında birinci başarılı merkez çekirdeği inişini gerçekleştiren SpaceX, drone gemisinin Heavy merkez çekirdeğini taşımaya yetecek kadar kelepçeye sahip olmaması sebebiyle denize devrildi.

Şu anda hâlâ devam eden STP-2 misyonunu aşağıdaki görüntü aracılığıyla izleyebilirsiniz.

Başa dön tuşu