SpaceX, Crew Dragon’a Yeni Bir Paraşüt Sistemi Geliştirdi

Nisan ayında sızdıran bir valf nedeniyle test sırasında patlayan kapsül üzerinde çalışmalarına devam eden SpaceX, proje üzerinde birtakım yeniliklere gitmiş üzere duruyor. SpaceX, şu anda astronotları Milletlerarası Uzay İstasyonu'na ulaştırmak için Crew Dragon kapsülündeki yanılgıları düzeltiyor ve paraşüt sistemini güncelliyor.

SpaceX'in yayınladığı video, Crew Dragon kapsülünün yeni geliştirilen paraşüt sistemlerini gösteriyor. SpaceX, yeni sistemini “Dünyanın en gelişmiş uzay aracı paraşüt kurtarma sistemi” olarak nitelendiriyor. Yeni paraşüt sistemi, şimdiye kadar farklı şartlarda 25 defa muvaffakiyetle test edildi. Görüntüde gösterilen testler ortasında kapsül, 10.000 ile 25.000 ft. yükseklikte bir C-130 uçağından, 8.000 ile 12.000 ft. yükseklikte bir Skycrane helikopterinden ve 50.000 ft. yükseklikte bulunan bir balondan aşağı atılıyor.

Kapsül, bu araçlardan atıldığında paraşütü esasen açılmaya hazır hâlde beklemekte. Kapsül düştüğünde paraşüt, kendisini açıyor ve hava direncini kullanarak kapsülün süratle yere düşmesini yavaşlatıyor. Bilindiği üzere paraşütler, kapsülün inişini inançlı bir formda gerçekleştirmesine yardımcı olmaları için kullanılıyor. Test edilen farklı şartlar, tek paraşütlerin yanı sıra çift, üçlü ve dörtlü paraşütleri de içeriyor. Tüm bu testler sonucunda SpaceX, “Şimdiye kadar yapılmış en inançlı ve en gelişmiş sistemlerden birisiyle karşı karşıyayız ve bu sistem, ABD'ye uzay uçuşu yeteneklerini geri veriyor” açıklamasını yaptı.

Şirketin bu evreden sonra yine kullanılabilir roket güçlendiricilerini yanlışsız biçimde indirmek için çalışması gerekiyor. Destekleyicilerin inişi, destekçiler insansız olduğu için bir kapsülün inişine nazaran çok daha düşük önceliğine sahip olsa da bu kapsüllerin değiştirilmesi ve geliştirilmesi epey önemli maliyetlere yol açıyor.

Başa dön tuşu