SpaceX, Astronomları Sevindirecek Bir Anlaşma İmzaladı

Çeşitli haberleriyle gündemden asla düşmeyen ünlü milyarder Elon Musk’ın uzay araştırmaları şirketi SpaceX, dünyanın dört bir yanında internet kontağı sağlamayı hedefleyen Starlink projesi sebebiyle uzun müddettir astronomlar tarafından eleştiriliyordu.

Astronomların dediklerine nazaran Starlink uydularının parlakları nedeniyle yıldızlar, olması gerektiği üzere gözlemlenemiyordu. 2019 yılında Musk, Starlink uydularının astronomi keşiflerine mani olmaması ismine çalışacakları üzerine söz vermişti.

Musk, kelamını tuttu ve bu hususa dair yeni bir mutabakata imza attı

ABD’nin Ulusal Uzay Kuruluşu (NSF) ile imzalanan muahede kapsamında SpaceX, NSF’nin NOIRLab’ı üzere çeşitli kuruluşların teklifleri doğrultusunda çalışma kelamı verdi. Bu teklifler, SpaceX’in uydularının optik parlaklığını fizikî tasarım değişiklikleriyle 7. görsel büyüklüğe yahut daha sönük hale getirmeye yönelik devam eden çalışmalarını içeriyor.

SpaceX ayrıyeten ikinci jenerasyon uydusu Starlink için özel tedbirler geliştirdi ve astronomik tesis lazerlerinin uyduları üzerindeki etkisini tahlil etmeyi kabul etti.

SpaceX ve NSF’nin NOIRLab’i, gözlemevleri üzerindeki olumsuz tesirleri azaltmak hedefiyle uydu operatörleri ile Lazer Takas Odası ortasındaki etkileşimler için en âlâ uygulama rehberliğini geliştirecek ve süreçler önerecek bir çalıştay planlıyor. SpaceX, astronomi topluluğu tarafından gündeme getirilen ve getirilecek olan yeni sorunlarda de NSF ile işbirliği yapacağına dair taahhüt verdi.

Başa dön tuşu