MWC 2018’de Tanılan En Tuhaf 5 Giyilebilir Teknoloji Cihazı!

Nokia ve Samsung’un amiral gemilerine, iPhone X klonu olan ve son derece tezli aygıtlara, 5G teknolojisinin derinlerine inen firmaların yeniliklerine MWC 2018’de daha da hakim olduk. Fakat Barselona’daki dev salonların derinliklerine kurulmuş onlarca teknoloji firmasına ilişkin yüzlerce stand, çeşitli uygulama, yazılım, robot, akıllı konut aygıtı ve tuhaf giyilebilir aygıtlarla dolup taşıyordu. 

Giyilen aygıtlar, çıkış noktaları gereği kıymetli bir teknolojik alanı temsil etseler de kimileri, her yıl olduğu üzere MWC’nin en garip eserleri oldular. Fuar yıldızların gözünden değil de yıldız olmak için çabalayan firmaların gözünden bakan yazımıza beğenilen geldiğiniz, bu yıl karşımıza çıkacak olan en garip giyilebilir teknolojileri sizin için derledik.

1. Kilo verdiren kulaklık: Modius

Modius, kilo vermenize yardımcı olmak için beyninizin hipotalamus bölgesine elektrik sinyalleri gönderiyor. Baş tasınızın kalınlığına bağlı olarak ayarlanabilen 10 farklı şiddet düzeyi var. Yaklaşık üç ay boyunca, haftada 5 sefer düzenleyeceğiniz 30 ila 45 dakika ortasındaki seanslar, şirketin söylediğine nazaran çok kilolarınızı eritecek. 

2. Akıllı telefonla sperm sayısı denetimi yapan uygulama: O’View

Koreli giyilebilir teknolojiler üreticisi olan Jongro Medical, sperm sayınızı bir akıllı telefon konforuyla test etmenize yardımcı olmak istiyor. Şirketin O'View isimli taşınabilir uygulaması, yaklaşık 18 dolar etikete sahip. Fakat bu ölçüsü ödediğinizde sırf tek sefer kullanabiliyorsunuz. ABD ilaç kurul FDA’dan onay alan bir aygıtla çalışıyor.

3. Hem kulaklık hem saat: Bezel Platform

Voixatch, kulaklıklara dönüşebilen akıllı aygıtlar geliştiren bir firma. Şirketin ürettiği Bezel Platform ismindeki eseri aslında bir akıllı saat. Fakat kulaklık gereksiniminiz olduğunda, çerçevesindeki halkayı alıp kulağınıza takabiliyorsunuz. Böylelikle telefon görüşmelerinizi gerçekleştiriyorsunuz.

4. Atletlere baskı yapmak için birebir: Soccer Wearable

Frankfurt ve Zürih'te etkin olarak çalışma yürüten Almanya-İsviçre kökenli Tracktics isimli şirketin bu eseri, atletlerin alandaki etkin performanslarını, en ince ayrıntısına kadar tahlil etmek için üretildi. Hafif olan aygıtlar ister tek, ister grup üyeleri için toplu halde satın alınabiliyorlar. Başta Real Madrid olmak üzere pek çok futbol kadrosu bu aygıtların benzerlerinden esasen kullanıyor. 

5. Giyeni Robocop’a çeviren arttırılmış gerçeklik gözlüğü: Vuzix Blade

Vuzix, aslında endüstriyel alanda faaliyet gösteren şirketler için AR teknolojileri geliştiren bir firmaydı. Blade modeliyle ise tüketici elektroniğine giriş yaptı. Bu gözlük, toplumsal medya uygulamalarıyla entegre bir formda çalışıyor, güneş gözlüğü olarak kullanılıyor. Ayrıyeten Amazon’un sesli yapay zekası Alexa ile entegre bir halde çalışıyor.

Başa dön tuşu