Sophia’nın Şirketinin 11 Yıl Önce Ürettiği Robot: İbn Sina

Hong Kong merkezli teknoloji firması Hanson Robotics tarafından üretilen ve birinci olarak 14 Şubat 2016 tarihinde faal hâle getiren insansı derece toplumsal robot Sophia, 50'den fazla yüz tabirini gerçekleştirebilmesiyle uzun müddet gündemde kalmıştı.

Aynı şirketin Sophia'dan 8 yıl evvel yani 2008 yılında geliştirdiği robot İbn Sina ise ne var ki pek duyulmadı. Arapça konuşan birinci robot olma unvanına sahip olan İbn Sina, cinsinin tek örneği.

Birleşik Arap Emirlikleri Üniversitesi'nde üretilen ve “Esselâmu Aleyküm (salam wa aleikum)” komutuyla etkinleştirilen robot İbn Sina'nın, kalabalık alışveriş merkezleri üzere yerlerde insanlara yardım hedefli kullanılabileceği düşünülüyordu.

11. yüzyıl filozofu İbn-i Sina'dan ismini alan robotun yüz tanıma, klasik Arapça ile diyalog kurma, internete bağlanma ve internetten bilgi çekme üzere özellikleri bulunuyordu.

()

Selamlaşma esnasında baş tokuşturmaya karşılık dahi verebilen İbn Sina'nın yazılımı, bilgisayar bilimi yardımcısı Profesör Nikolaos Mavridis liderliğindeki bir takım tarafından geliştirilmişti.

Robotun mekanik aksamını ise Sophia'nın üreticisi Hanson Robotics sağladı. Profesör Mavridis, yaptığı bir konuşmada birtakım şirketlerin İbn Sina'yı resepsiyon memuru olarak kullanmak için teklif yaptıklarını söyledi.

Başa dön tuşu