Sesinizden Görünüşünüzü Tahmin Edebilen Yapay Zeka

Carnegie Mellon Üniversitesi’nden araştırmacıların yaptıkları yeni yapay zeka çalışmalarında dikkat cazibeli bir muvaffakiyet sağlandı. Yapay zeka, bireylerin seslerini kısa bir müddet dinleyerek gerçek hayatta nasıl görünüyor olabileceklerini ortaya çıkarıyor.

Yapay zekanın sonuçları kusursuz değil fakat dikkat cazip ölçüde başarılı. Bu da, özelleştirilmiş yapay zekaların ne kadar dikkat cazip ve tıpkı vakitte ne kadar da korkutucu olabileceklerini gösteriyor. Yapay zeka, çok küçük bilgi kırıntılarından çok değerli dataları çıkarabilir.

Bu hafta yayımlanan ve arXiv’de yer alan çalışmaya nazaran grup, GAN teknolojisini kullanarak kısa ses kliplerini tahlil ediyor ve “konuşmacının biyometrik karakteristiklerini eşleştirerek, muhtemel benzerliklerle eşlik kuruyor.” Araştırmacıların dikkatle seçtikleri kelamları bir kenara bırakırsak, konuşmaya bakarak kişinin manzarasını ortaya çıkaran bir algoritma karşımıza çıkıyor.

Speech2Face isimli algoritma, birtakım kapalılık ve güvenlik telaşlarını da yanında getirse de çalışma şu basamakta yalnızca akademik gayeler güdüyor.

Başa dön tuşu