SoundHound, çalışanlarını işten çıkarıyor!

Bir periyot epey tanınan bir müzik arama platformu olan SoundHound, her geçen gün popülerliğini kaybetmeye devam ediyor. Yapay zeka yatırımları yapmasıyla da bilinen firma, önemli bir mali krize girdi.

Shazam rakibi olarak bedellendirilen ve yapay zeka asistanı teknolojileri ile ön plana çıkmayı hedefleyen SoundHound platformu son periyotlarda içinde bulunduğu krizi pek de uygun yönetememiş gözüküyor. Firma bu yıl ikinci defa personel çıkarma atılımını yapıyor.

SoundHound her geçen gün küçülüyor

Yaklaşık olarak 13 yıldır çalışmalarına devam eden SoundHound, Shazam karşısında pek de güçlü olamadı. Lakin vakit zaman Shazam’da bulunamayan müzikleri bulmasıyla ön plana çıkıyordu. Son periyotlar içerisinde yapay zeka asistanlarına çeşitli yatırımlar yaparak Google ve Apple üzere dev isimler ile rakip olma yolunda hareket ediyordu. Hatta yaklaşık 300 milyon dolarlık bir pahaya ulaşan SoundHound, borsaya girmesinden sonraki süreci planladığı üzere yürütemedi. Mercedes, Pandora üzere değerli isimlerle işbirliği yapmasına karşın Kasım ayı içerisinde 450 kişilik gruptan yaklaşık olarak 50 kişiyi işten çıkardı.

Tüm dünyada yaşanan ekonomik krizin tesirleri firmayı her geçen gün daha da şiddetli bir hale sokmaya devam ediyor. Ocak ayında yaklaşık 200 kişilik işten çıkarma sürecinin başladığını duyuran SoundHound, bu formda geçen yılki grubun yarısından fazlasını işten çıkarmış gözüküyor. Firma, dünya krizi nedeniyle yatırımcı bulmak konusunda zorlandıklarını lakin yatırımcı bulmaya çalıştıklarını belirtti.

Kaynak: İndir

Başa dön tuşu