Satürn’ün Uydusu Titan’da Şaşırtıcı Göller Keşfedildi

NASA’nın Cassini isimli uzay aracının Satürn’ün atmosferinde ağır sürtünmeden ötürü saf dışı kalmasının üstünden 1 yıldan uzun bir mühlet geçti. Bu, olağan ki astronomi topluluğu için acı bir gündü fakat Cassini’nin 13 yıl boyunca topladığı bilgi hazinesi sayesinde Satürn’ün yörüngesinde hâlâ yeni keşifler yapılabiliyor.

Nature Astronomy’de yayınlanan bir makalede Cassini projesindeki araştırmacılar, uzay aracının radar verisindeki bilgilere nazaran Satürn’ün uydusu Titan’ın sanıldığından daha özel olduğunu söylüyorlar. Cassini’nin 2017’deki son geçişi sırasında uyduda gözlemlediği göller, düşünülenden çok daha derin.

Dünya yüzeyinde çok fazla sıvı mevcut lakin Güneş sistemindeki öbür birçok gezegen için bu durum bu türlü değil. Titan ise burada bir istisna olarak karşımıza çıkıyor zira Titan’ın yüzeyindeki göller, gözlemlenebilir hâlde. Bu göller, sıvı suyla dolu değil; bunun sebebi Titan’ın buna elverişli olamayacak kadar soğuk olması. Bundan çok Titan’ın gölleri metan ile dolu.

Bilim insanları, bu göllerin varlığından haberdardı lakin Cassini, bu göllerin düşünülenden çok daha derin olduğunu göstermiş oldu. Araştırmacı takım, göllerin ortalama 91 metre derinliğinde olduğunu söylüyor. Bu keşif ayrıca Cassini üzere uzay araçlarının saf dışı kalsa bile yeni keşifler yapabileceğini hatırlatır nitelikte.

Başa dön tuşu