Samanyolu’na Gittikçe Yaklaşan Bir Başka Galaksi Gözlemlendi

Uzay çok büyük olsa da cisimler birbirleriyle sık sık çarpışıyor, yıldızlar etraflarındaki cisimleri kendine çekiyor, daima bir hareket devam ediyor. Bu hareket esnasında, galaksimize hakikat geldiğini keşfettiğimiz kimi diğer galaksiler de var.

Hubble Uzay Teleskobu, galaksinin güzel bir fotoğrafını elde etmeyi başardı. Galaksimize yanlışsız hareket eden birkaç farklı galaksiden biri olan Messier 90, uzun müddettir araştırmacıların nezaretinde bulunuyor.

Araştırmacılar, yaklaşmakta olduğu için ışık dalga aralığı kısalan galaksinin mavi gözüktüğünü belirtti. Bu durumdan ötürü, blueshift (maviye geçiş) ismi verilen bir fenomen gözlemlendiğini de belirttiler.

Diğer galaksileri kırmızıya yakın renk tonlarında görmemizin sebebi, bu cisimlerin bizden uzaklaşıyor olmalarından kaynaklanıyor. Bize yaklaşan çok fazla galaksi yok. Virgo kümesinde bulunan Messier 90, 1200’den fazla galaksiden oluşan bir kümenin üyesi. Bu küme aslında bizden uzaklaşıyor, Messier 90 kendi kümesinden farklı tarafa hareket ediyor.

Hubble’dan gelen imaj, kızılötesi, morötesi ve görülebilir ışıkla yapılan müşahedelerin sonuçları birleştirilerk ortaya çıkarıldı.

Başa dön tuşu