Samanyolu Galaksisi’nde Beklenmedik Bir Olayla Karşılaşıldı

İçerisinde bulunduğumuz Samanyolu Galaksisi'ni ve etrafını haritalayan astronomlar, galaksinin etrafındaki boşluğun Samanyolu Galaksisi'ne olan yerçekimsel tesirini araştırıyor. Astronomlar, 30 yıldır Samanyolu Galaksisi, Andromeda ve daha küçük komşuların geriye kalan tüm kainatlardan neden daha süratli genişlediğini bulmaya çalışıyor.

Hawaii Üniversitesi'ndeki uzmanlar, odaklarını Local Void isimli bir bölgeye çevirmiş durumda. 146 ila bir milyar ışık yılı genişliğinde olduğu düşünülen bu boşluk, uzmanlara nazaran süratle genişlemeye devam ediyor.

Uzmanlar, süratle gelişen genişlemenin neredeyse yarısının 'yerel' olarak, Başak Kümesi'nin çekimi sebebiyle gerçekleştiği belirtildi. Üniversitedeki araştırmacılar, 18 bin galaksinin hareketlerini inceledi. Bu dataları kullanarak Local Void'i tanımlayan, unsur ve hiçlik hudutlarının kozmografik bir haritası oluşturuldu.

2014 yılında yüz bin galaksi ortasından bize ilişkin kümenin tam boyutunu bulmak için tıpkı tekniği kullanan uzmanlar, bu kümeye Hawaii lisanında 'devasa cennet' manasına gelen Laniakea ismini verdi.

Gezegenimiz etrafında bulunan boşluğa geri dönecek olursak bu boşluğun varlığı çok uzun vakittir kabul ediliyordu fakat üzerine kâfi araştırma gerçekleştirilmemişti. Bu boşlukla ilgili bir araştırma gerçekleştiren uzmanlar, incelemek isteyenlerin yörüngeler ortası gelişimi gözlemleyebileceği interaktif bir modeli de paylaştı. Modele ulaşmak için kontağa tıklayabilirsiniz.

Başa dön tuşu