Ruslar, Elon Musk’ın Reklam Kampanyası ile Dalga Geçti

Rus bilim insanları, SpaceX CEO’su Elon Musk’ın 2018 yılında bir tesla aracını uzaya göndermesiyle dalga geçmek için uzaya kendi kırmızı otomobillerini gönderdiler lakin bu yalnızca bir oyuncak otomobildi. Şubat 2018’de Spacex, Tesla Roadster marka aracını Falcon Heavy ile uzaya yollamıştı.

Musk’ın bu hareketine karşılık olarak, Rusya’nın Tomsk State Üniversitesi uzaya Dmitry Rogozin’e ilişkin bir oyuncak otomobil gönderdi. Dimitry Rogozin, Rusya’nın Roscosmos uzay ajansının genel yöneticisi pozisyonunda. Rogozin, çoklukla Twitter’da alaycı gönderileriyle yer alan Elon Musk ile olan rekabetiyle tanınır. Hatta uzaya gönderilen oyuncak otomobilin şoför koltuğunda Rogozin’in gülümseyen bir fotoğrafı da bulunuyordu.

Ancak Tesla’nın aracının bilakis bu oyuncak otomobil, Dünya’nın yüzeyinden 2.000 km yükseldikten sonra geri döndü. Rusya’nın Musk’ı amaç alan bu uçuşu, Rogozin’in tekrar kullanılabilecek roketlerle ilgili yardım almak için Musk’tan yardım istemeyeceğini açıklamasından yalnızca birkaç ay sonra gerçekleşti.

Rogozin şimdi Musk ile tanışmamış olsa da SpaceX CEO’sunun Twitter gönderilerine sık sık yanıt veriyor. Rogozin, multi milyarder ile şayet Rusya’ya özel bir ziyarete gelirse gelirse tanışmaktan zevk duyacağını da açıkladı.

Başa dön tuşu