Bilinen En Eski Güneş Tutulması Videosu Yayınlandı

Britanya Sinema Enstitüsü (BFI), Kraliyet Astronomi Topluluğu (RAS) ile birlikte bilinen en eski Güneş tutulması sinemasını yayınladılar. BFI Ulusal Arşivi’nde misyon alan uzmanlar, 28 Mayıs 1900 tarihinde Nevil Maskelyne tarafından çekilen 1 dakika 8 saniye uzunluğundaki sineması 4K kalitesine yükseltmeyi de başardılar.

Bugünlerde on milyonlarca ışık yılı uzaklıktaki bir kara deliğin fotoğrafını çekebildiğimizi düşündüğümüzde bir Güneş tutulması fotoğrafı ya da görüntüsü çekmenin son derece kolay ve olağan bir şey olduğunu söyleyebiliriz fakat tarihleri yaklaşık 120 yıl geriye götürdüğümüzde kameraların pek de cebimize sığdığını söyleyemeyiz.

Aşağıdaki görüntüde izleyebileceğiniz bilinen en eski tam Güneş tutulması görüntüsü, İngiliz Astronomik Birliği’nin Kuzey Carolina’daki keşif gezisi sırasında elde edildi. Aslına bakarsanız bu sinema, Makelyne’in ikinci Güneş tutulması sineması teşebbüsüydü. Birinci sinema, 1898 yılında Hindistan’da çekilmişti fakat İngiltere’ye dönüş sırasında çalındı.

Başa dön tuşu