Ordu, Dijital Oyun Geliştirme Konusunda Adımlar Atıyor

Turkcell İdare Heyeti Üyesi ve Ordu Büyükşehir Belediye Lideri olan Mehmet Hilmi Güler, dijitalleşme ve oyun geliştirme konusunda yaptığı açıklamada “Yeni oyunlar ve uygulamalarla Ordu'yu daha da zenginleştireceğiz. Yepisyeni bir saha açılmış olacak. Çocuklarımızın geleceğini birlikte yazıyoruz.” dedi.

Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan açıklamada, Turkcell’in oyun platformu markası olan Playcell’in Ordu’da başlattığı eğitim seferberliğinin meyvelerini vermeye başladığı söylendi. Bu alanda istihdam oluşturmak için Makers Türkiye eğitmenleri tarafından, Dr. Mehmet Hilmi Güler Bilim Sanat Merkezi (BİLSEM) öğretmenlerine, dijital oyun geliştirme eğitimi verildi.

Eğitimleri sonunda sertifikalarını alan öğretmenler, ayrıyeten hazırladıkları özgün dijital oyunları da davetlilere sundu. Güler, burada yaptığı konuşmadaysa şu tabirleri kullandı:

“Ordu'da yükte hafif değerde ağır, daha çok beyin faaliyetlerine yönelik çalışmalara yük verelim istiyorum. Geleceğin teknolojisinde konuşan makineler ve oyunlar son derece kıymetli. Bu oyunlarla tıpkı vakitte stratejik çalışmalar yapılabiliyor. Bu çalışmayı öbür ilçelere de yayarak oradaki beyinleri de toplamayı amaçlıyoruz. Ordu genelinde bin eğitimci amacını tutturmayı amaçlıyoruz. Meslek olan oyun müellifliği ile para da kazanırız. Eğitim manasında da hoş işler yapılır. Dünyada bu manada çok büyük, Türkiye'de ise 900 milyon dolarlık bir piyasa var.”

Güler, kelamlarına, “Yeni oyunlar ve uygulamalarla Ordu'yu daha da zenginleştireceğiz. Orijinal bir saha açılmış olacak. Çocuklarımızın geleceğini birlikte yazıyoruz.” biçiminde devam etti.

Başa dön tuşu