Okulda Görme İhtimalinin Çok Düşük Olduğu 10 Bilimsel Gerçek

Einstein’in görelilik teorisi, periyodik tablo ve DNA üzere okulda bazı olağanüstü bilimsel gerçekleri öğreniyoruz. Okulda öğrendiğimiz bilgiler, üzerinde çalışmaya devam ettiğimiz başka tüm bilimsel araştırmaların temelini belirliyor. Lakin bilim katiyetle lisede bitmiyor ve bilmediğimiz daha birçok bilimsel gerçeklik söz konusu. Biz de size bu listede, lisede öğrenemediğimiz ancak keşke lisede bunu öğrenseydim diyeceğiniz 10 adet enteresan bilimsel bilgileri açıklayacağız.

1. Su birebir anda hem kaynayıp hem de donabilir:

Evet, yanlış okumadınız. Bu durum fizikte ‘üçlü nokta’ olarak isimlendirilir ve sıcaklık ve basıncın, bir hususun üç haliyle birlikte bir termodinamik istikrar oluşturması sonucunda ortaya çıkar.

2. Lazer ışığı suya sıkıştırılabilir:

Lazer, uzun menzili olan bir ışık kaynağıdır ve bir lazer ışınını bir suya sıkıştırmak mümkündür. Işık ağır bir husustan geçerken ve daha az yoğunluğa sahip bir gerecin sonuna çarptığında iç yansıma denen bir durum meydana gelir. Şayet açı gereğince düzgünse ışık yansır. Bu günümüzdeki fiber optik kabloların işleyiş biçimiyle birebirdir.

3. Uzay araçları kestirim ettiğimizden çok daha süratli gidiyor:

Bazen güneş sistemindeki bölgelere ulaşmamızın ne kadar süreceğinden bahsettiğimizde bu müddet bize hayli uzun geliyor ve uzay araçlarının uzayda çok yavaş gittiğini düşünebiliyoruz. Fakat güneş sistemimizde hayli süratli giden uzay araçları da var. Aşağıdaki görüntüde geçen yıl Plüton’dan geçen New Horizons uydusunun 747 ve SR-71 uydusuyla sürat karşılaştırmasını izleyince ortadaki farkın ne kdar büyük olduğunu göreceksiniz.

4. Pisagor teoremini akışkan ile kanıtlayabilirsiniz:

Geometri öğretmeninizin size anlattığı Pisagor teoreminden bir şey anlamıyor musunuz? O hâlde Pisagor teoremini daha görsel bir yolla öğrenmeye ne dersiniz? Pisagor teoremini uygulamalı bir halde, akışkanlarla anlatan aşağıdaki görüntüyü izlediğinizde taşlar yerine oturabilir.

5. Bir karadelik bir yıldızı yutarsa ne olur?

Johns Hopkins Üniversitesi’nden araştırmacı Suvi Gezari, karadeliklerin çekim alanına girmesi sonucunda yıldızların parçalandığına ve yıldızların kalıntılarının bir kısmının kara deliğe çekilirken geri kalan kısımlarının da yüksek süratlerde uzay boşluğuna fırlatıldığını söyledi.

6. İnsan yüzü rahimde nasıl oluşur?

Embriyonik gelişim, bilim insanlarının şimdi yeni yeni anlamaya başladıkları inanılmaz derece karmaşık bir süreç. Lakin araştırmacılar, insan yüzünün ana rahminde nasıl gelişme gösterdiğini buldular. Aşağıdaki görüntüden izleyebileceğiniz bu modelleme sahiden büyüleyici.

7. Parmak çıtlatmak berbat bir tesir yapar mı?

Bir araştırmacı, parmak çıtlatmanın makus bir tesiri olup olmadığını anlamak için bir elinin parmaklarını 60 yıl boyunca çıtlatırken öbür elinin parmaklarını hiç çıtlatmadı ve 60 yıl sonra ortaya çıkan sonuca nazaran parmak çıtlatmanın bariz bir biçimde bir tesiri gözlenmedi.

8. Kedilerin dört ayak üzerine düşme sırları:

Smarter Every Day Youtube kanalı, ağır çekim bir görüntü çekerek kedilerin nasıl daima ayakları üzerine düştüğünü gösterdi. Bu ağır çekim görüntüye nazaran, kediler süratli dönüş sağlamak için bedenlerinin iki yarısını başka farklı denetim ediyorlar.

9. Su altında patlayan el bombası, karada patlayana nazaran daha tehlikelidir

Bombalar her vakit her yerde tehlikelidir lakin, suyun altında patlayan bir bomba karada patlayana nazaran ekstra ölümcüldür. Bunun nedeni suyun sıkıştırılamaz kategorisinde olmasıdır. Patlama anında su bu patlamayı absorbe edemez ve patlama anındaki basınç dalgasını çok daha uzaklara iletir. Bu yüksek basınç suyun içerisindeki insanları öldürmek için kâfi bir düzeye sahip.

10- Bir topu yüksekten döndürerek bırakırsanız top uçar

Dönen bir objenin ön tarafındaki hava, döndürme ile tıpkı tarafa gittiğinde ortaya çıkan “Magnus etkisi” sayesinde, obje ile birlikte sürüklenip geriye gerçek döner. Bu sırada, topun öbür tarafındaki hava da karşıt istikamette hareket eder ve böylelikle obje hava akışına kapılır ve uçar.

İlerleyen vakitlerde yeni bilimsel gerçekler listesinde görüşmek üzere. Bilimle kalın.

Başa dön tuşu