Netflix’in Yeni CEO’sunun Maaşı Dudak Uçuklattı

 Netflix’in CEO’su ve kurucu ortağı Reed Hastings, platformda ve şirkette yaşanan kapsamlı değişiklerin ortasında bir anda 25 yıllık vazifesinden istifa etti. CEO’luk vazifesine gelen yeni isim belirli oldu.

Hastings istifasını duyurmadan evvel şirketin reklam takviyeli bir katmana yaptığı son atılımından bahsetti. En son kar basamağında Netflix, 7,7 milyon abone eklendiğini söyledi. Geçen yıla nazaran büyük bir artış olduğu görüldü.

Netflix

 Bunun akabinde Hastings istifasını duyurdu. Operasyon Yöneticisi Greg Peters, 2020’den beri bu rolü üstlenen Ted Sarandos ile birlikte eş CEO olarak misyon yapacağı bildirildi.  Ayrıyeten Reed Hastings, İcra Şurası Lideri olarak şirkette misyonuna devam edecek. 

Reed Hastings, şirketin web sitesinde yayınlanan bir blogda, “2023’e şirket yenilenmiş bir ivme ve büyümemizi tekrar hızlandırmak için açık bir yolla başlıyoruz. Ted ve Greg’in liderliği ve gelecek 25 yılı birincisinden daha yeterli hale getirme yetenekleri beni çok heyecanlandırıyor.”  

 Reed Hastings’in bu tabirleri dikkate alındığında şirketin büyümesinde, yönlendirilmesinde en yeterli kişinin kendisi değil de Netflix’in yeni CEO’larının bugün ve gelecekte daha âlâ bir formda şirketi ilerletebileceği çıkarımını yapabiliriz.  

 Şu anda Reed Hastings’i çok büyük bir maaş kesintisi bekliyor.  Hastings bundan sonraki süreçte İcra Şurası Lideri olarak vazife yapacak ve 500.000 dolar kazanacak. Ayrıyeten kendisinin 2,5 milyar dolarlık bir pay senedi alacağı da söylentiler ortasında. 

SEC raporuna nazaran; Greg Peters yılda 3 milyon dolar maaş alacak. Buna ek olarak 17 milyon dolardan fazla pay senedi alacak. Birebir vakitte 14 milyondan fazla ikramiye alması bekleniyor.

Kaynak: İndir

Başa dön tuşu