Microsoft VR şirketini neden kapatıyor?

Teknoloji dünyasında gelişmeler ard arkasına yaşanıyor. Meta, Google, Twitter üzere şirketlerin akabinde Microsoft da çalışan sayısını azaltacağını duyurmuştu. Hasebiyle bir çok projenin gelişmesine imkan sağlanmadı. Bu projelerden birisi de epeyce geniş bir platform olan AltspaceVR oldu.

Microsoft geçtiğimiz yıllarda Mesh isimli hizmeti ile HoloLens 2 sanal gerçeklik gözlüğünün duyurusunu yapmıştı ve bu hizmetlerle yeni bir çalışma alanı kuracaklarını açıklamıştı. 

Microsoft VR şirketini kapatma kararı aldı

Microsoft’un 10 bin kişiyi işten çıkaracağını bildirmesi üzerine şirket içerisinde birçok proje iptal edildi. Microsoft tarafından 2017 yılında satın alınan sanal gerçeklik platformu AltspaceVR da iptal edilen projeler ortasında yerini aldı. Firma platformun 10 Mart 2023 tarihinde kapatılacağını duyurdu. Şirket, Microsoft Mesh’e tam dayanak verebilmek için bu karara varıldığını blog yazısında şu biçimde belirtti: “Bu hareket Microsoft Mesh tarafından desteklenen sürükleyici tecrübeleri desteklemek için odaklanmaya yardımcı olacak.”

AltspaceVR çalışan sayısının azalması nedeniyle mi kapatılıyor?

Farklı dallarda can alıcı noktalara gelen işten çıkarmaların içinde yer alan Microsoft, bu krizin 10 bin çalışanı etkileyeceğini duyurmuştu. Şirketin Ceo’su Satya Nadella tüm bunların münasebeti olarak ekonomik belirsizlik ve pandemi devrindeki krizden meydana gelen gerileme olduğunu belirtti. Ardından Microsoft’un sanal gerçeklik departmanında çalışan çok az insan kaldığı için sanal gerçeklik AltspaceVR platformunun kapatılması olağan bir durumdur.

Microsoft’un toplu işten çıkarmaları ile emekçi sayısında bir anda yaşanan düşüşe ek olarak AltspaceVR platformunun kapatılmasının şirketin HoloLens VR takımını de etkilediğini belirtti. Şirket, geçen yıl HoloLens işvereninin nahoş argümanlarla karşı karşıya kalması sonucu şirketten ayrılmasıyla çok fazla aksilik ile karşılaştı. ABD Ordusu’nun HoloLens platformuna dahil olan 6 bin 900 adet başlık satın alma talebinin ABD kongresi tarafından reddedilmesi de işlerin gidişatını bir oldukça makus etkiledi.

Kaynak: İndir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu