NASA’nın Voyager Araçları Ölmemekte Kararlı

Uzay yarışının adeta tepe yaptığı periyotta insanlık olarak Ay’a ayak basmayı başardık. Her ne kadar bu olay, o periyodun tanımlayıcı aktifliği olsa da, tek başarımız bu değildi. NASA’nın Voyager ikizleri olan Voyager 1 ve Voyager 2 araçları, kainatın sırlarını görebilmek için uzayın derinliklerine gerçek tek yönlü bir seyahate çıktı. Şu anda Voyager 1, Dünya’dan 21,7 milyar kilometre uzakta bulunuyor. Daha yakın olan Voyager 2 için ise bu aralık 17,6 milyar kilometre. 

Amerikan Uzay ve Havacılık Ajansı (NASA) vazife denetim grupları, güç tasarrufu yapmak için uzay aracının CRS (Cosmic ray subsystem, kozmik ışın altsistemi) isimli modülünü çalışır tutan ısıtıcılardan birini kapattı. Beğenilen bir sürpriz olarak aygıt çalışmaya devam etti.

Voyager araçları, -59 derece sıcaklıkta çalışmaya devam ediyor

Bu uzay araçları için sıcaklık büyük bir sorun teşkil ediyor. Uzay hayli soğuk bir ortam ve Güneş’ten uzaklaştıkça daha da soğuk hale geliyor. Bundan yıllar evvel üretilen araçlar, o değerin koşullarıyla test edilmişti. Haliyle uzayın derinliklerindeki çok soğuklara karşı bir noktaya kadar hazırlar. 

Voyager 1 ve Voyager 2, -59 derece sıcaklıkta seyahat etmelerine karşın hala çalışmaya devam ediyorlar. İkiz kardeşlerin büsbütün sessizliğe gömülmeden evvel birkaç yıl boyunca daha bilgi göndermesi bekleniyor.

Başa dön tuşu