NASA’nın Uzay İstasyonunun İlk Parçasını Maxar Üretecek

NASA, Gateway (Ağ Geçidi) projesinin birinci kesimini üretmek için uydu üreticisi Maxar Technologies'i seçti. Amaç, ay yörüngesinde yeni bir uzay istasyonu yapmak. Gateway, NASA'nın yeni başlatılan Artemis ay programındaki astronotlar için gelecekte bir “ileri karakol” olarak hizmet etmek üzere tasarlanıyor. Astronotlar, bu istasyondan Ay'ın yüzeyine inecek ve daha sonra meskene gitmeden evvel Gateway'e geri dönecek. 

Maxar, istasyonun ayakta kalması için kilit modül olan güç sağlayan parçayı üretecek. Gateway'in tamamına elektrik sağlamak için modül, güneş panelleri ile donatılacak ve ayrıyeten istasyon ile Dünya ortasında kritik bağlantı yetenekleri sağlayacak. 

NASA, araca güç sağlamak için kimyasal kullanmak yerine uzay istasyonunu Güneş gücü ile hareket ettirmeyi planlıyor. Bu metotla elektrik, iticilerin içindeki gazı dolduruyor ve ardından tüm gaz, uzay aracının art ucundan dışarı verilerek aracı ileriye yanlışsız hareket ettirmek için manyetik bir alan kullanılıyor. Güneş elektriği itici gücü olarak bilinen bu teknik, NASA'ya nazaran klâsik bir pervanenin gereksinim duyduğu yakıttan yaklaşık 10 kat daha az uzay gemisi yakıtı gerektiriyor.

NASA, Maxar'ın evvel modülle uzayda bir demo yapmasını istiyor. Şayet her şey yolunda giderse modülü şirketten satın almayı düşünüyor.

NASA, Gateway'in çeşitli ticari şirketlerden ve milletlerarası ortaklardan gelen birçok modülden oluşmasını umuyor. Ayrıyeten NASA, Ay'a birinci inişi hızlandırmak için birinci evvel çok sonlu bir Gateway yapmayı planlıyor. Bu küçük Gateway, Maxar'ın inşa ettiği güç modülüne bağlı küçük bir ömür alanı modülünden oluşacak.

Başa dön tuşu