NASA, ‘Uzay Mezarlığı’nı Haritalandırdı

Uzayı araştırmak ya da dünyadaki hayatı kolaylaştırmak için üretilen binlerce uzay aracı ve uydu bulunuyor. Bu araçlar, vazife müddetlerini tamamladıklarında yok ediliyorlar.

Küçük boyutlu araçlar, atmosferde düşerken yanarak yok oluyorlar. Büyük kesimli ve atmosferde yok olmayacak yapılar ise Point Nemo olarak isimlendirilen bölgede okyanus sularına gömülüyor.

Point Nemo, yaklaşık olarak 4 kilometre derinliğinde ve Avustralya ile Güney Amerika ortasında yer alıyor. En yakın kıyıdan 1600 kilometre uzakta bulunan bu bölge, bütün test araçlarının ve uydularının mezarlığı olarak biliniyor. Rusya, 2001 yılında 120 tonluk MIR uzay laboratuvarını bu bölgeye indirmişti.

Bölgede çok az doğal hayat bulunuyor ve uyduların, insanların yaşadığı alanlara düşmemesi için kullanılıyor. Memleketler arası Uzay İstasyonu da 2024 yılında vazifesini tamamladığında bu bölgeye iniş gerçekleştirecek.

İnsanlara hayli uzak olan bu bölge, Avrupa Uzay Ajansı’ndan bilim insanı Stijn Lemmens tarafından ‘uzay mezarlığı’ olarak tanımlanmıştı.

Bölgeye bugüne kadar SpaceX roketi, 5 ESA kargo gemisi, 6 Japon HTV kargo gemisi ve 120 kadar Rus ikmal aracı düştü. NASA, bölgedeki yıkıntıların bir haritasını çıkardı. Böylelikle hangi aracın nereye düştüğü ve nasıl bir düşüş tesiri yarattığı öğrenilmiş oldu. 

Uzmanlar, çok süratli seyahat eden araçların inişleri için çok dakik çalışmak ve çok dikkatli hesaplamalar yapmak durumundalar.

Başa dön tuşu