NASA’nın Uzay Evleri Yarışmasında Kazanan Belli Oldu

NASA, Mars'a taşınma kanısını ziyadesiyle ciddiye alıyor. Yapılan çalışmalar ve bilimsel keşifler sayesinde Mars ile ilgili yeni bilgiler ediniyoruz. Elbette bölgenin Dünya üzere olmadığını herkes kabul ediyor fakat insanoğlu bir formda Mars gezegeninde yaşamak için tahliller üretmeye çalışıyor. 2015 yılında NASA, Mars'ta hayatın nasıl olabileceği konusunda bir müsabaka başlatmıştı. Bu yarışın kapsamı, şayet bir gün Mars'a taşınırsak burada ne üzere yapılar kurabileceğimizdi. 4 yıl süren müsabakanın sonucunda geçtiğimiz ay, finale kalan 3 aday belirlenmişti. Artık ise yarışmanın kazananı belirli oldu.

Yarışmayı AI SpaceFactory kazandı. MARSHA isimli yapı, müsabakada başka rakiplerinin önüne geçerek birinciliği kazandı. MARSHA, etrafında pencereler bulunan çok katlı bir yapı. Bu yapının her katı farklı ayrı dizayn edildi ve hem ömür alanı hem de çalışma alanı olarak kullanılabiliyor. İşte AI SpaceFactory tarafından tasarlanan MARSHA;

MARSHA, sabit bir taban üzerine inşa ediliyor ve burada kalıcı oluyor. Sıcaklıktan kaynaklanan genleşme ve büzülmelerin önlenebilmesi için bir iç bir de dış kısmında iki katmanı bulunuyor. 4 kattan oluşan yapı, binayı çepeçevre saran bir merdiven yardımıyla katlar ortası ulaşımı sağlıyor. Yapının her katında pencereler bulunuyor ve birebir halde çatısında da pencere mevcut. Lakin çatı kısmı bu pencereyle birlikte, büyük bir de su deposu içeriyor. Yapının içerisinde mutfak, laboratuvar, rekreasyon alanı ve 4 kişi için dizayn edilmiş odalar bulunuyor. MARSHA'nın kat yapılarını inceleyecek olursak;

  1. Giriş katında insanların dışarı çıkmaları için gerekli olan hazırlıkların yapıldığı bir kısım bulunuyor. Böylece dışarı çıkarken kullanılması gereken ekipmanlar burada kalıyor.
  2. İkinci katta mutfak ve laboratuvar bulunuyor.
  3. Üçüncü kata geldiğimizde ise odalar, tuvaletler ve bahçe bulunuyor.
  4. Dördüncü katta da bu yapının içinde yaşayan insanların idman yapması ve vakit geçirmesi için tasarlanmış olan alanlar bulunuyor.

Elbette MARSHA'nın birinci olması o kadar kolay bir süreç değildi. NASA'nın tahminen de en değerli kriterlerinden bir tanesi oluşturulacak olan yapının beşere gereksinim duymamasaydı. AI SpaceFactory bunu başararak, büsbütün otomatik bir formda MARSHA'yı üretti. Devasa boyutlarda bir 3 boyutlu yazıcının kullanıldığı süreç 30 saat sürdü ve neredeyse insan gücünden hiç yararlanılmadı. Yapının 3'te 1 ölçekli hali tamamlandıktan sonra NASA tarafından birtakım testler uygulandı. Yüksek basınç, darbe ve duman testlerinden geçirildikten sonra bile sağlamlığını muhafazayı sürdürdü. Tüm bu çalışmaların sonucunda 500 bin dolarlık (yaklaşık 3 milyon TL) mükafatın sahibi oldu.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan grup, dünyadaki mimari yapıların beşerler için kıymetine vurgu yaparak bu durumun Mars'ta çok daha büyük bir ehemmiyete sahip olduğunu zira Mars'ta karşılaşabileceğimiz tehditlere karşı korunmamızın lakin bu yapılarla olacağını tabir etti.

2030 yılının ortalarına yanlışsız Mars'a insan göndermeyi planlayan NASA, bu müsabaka ile en değerli meselelerden birisi olacak olan barınma muhtaçlığını çözmeyi başarmış üzere görünüyor.

Başa dön tuşu