Güneş Rüzgarlarını İncelemek İçin Mini-Güneş Üretildi

Güneş, gezegenimizden milyonlarca kilometre uzakta bulunur ve yaklaşık 1,4 milyon kilometre çapında kocaman, sıcak bir plazma topudur. Milyarlarca yıldır gökyüzünde duran ve binlerce yıldır da insanların incelediği bu yıldızın sırları hala çözülebilmiş değil. 

Bu hususta araştırmalar yapan Wisconsin-Madison Üniversitesinden bilim insanları, Hollywood düzeyinde bir çılgınlığa sahip projeleriyle yerleşkede kendi minyatür yıldızlarını oluşturdular. 

Kötülüğe değil de bilime hizmet edeceğini umduğumuz bu yapı, Nature Physics mecmuasında kendisine yer bulmayı başardı. Araştırmacıların geliştirdiği aygıt, yaklaşık 3 metre çapında ve yepyeni Güneş’ten 1 milyon kat daha küçük. 

Big Red Ball (Büyük Kırmızı Top) ismi verilen araca helyum gazı pompalanıyor ve bu pompalanan gazla plazma oluşturuluyor. Güneş de ağır olarak helyum içeriyor. Aracın merkezindeki mıknatıs, gerekli manyetik alanı sağlıyor ve grup bir kere sisteme elektrik verdiğinde, Güneş’in plazması ve manyetik alanı isabetli formda taklit edilmiş oluyor. 

Araştırmanın başyazarı Ethan Paterson, uydu vazifelerinin süratli rüzgarların nereden geldiğini ortaya çıkardığını, yavaş Güneş rüzgarlarının nasıl ortaya çıkıp gezegenimize gelene kadar nasıl evrim geçirdiğini incelemek istediklerini açıkladı. 

Normalde Güneş’in uyguladığı manyetik alan, Parker Spriali olarak biliniyor. Araştırmacılar bu manyetik alanın ‘büyük ölçekli bir kopyasını’ yapmayı başardıklarını tez ediyorlar. 

Yapılan incelemelerde bu plazmanın yaptığı hareketlerin ve dalgalanmaların, Güneş rüzgarlarını ve Güneş’in yapısal değişimi hakkında daha çok bilgi vereceği umuluyor. Aracın içindeki küçük sondalar daima ölçüm yapıyor.

Başa dön tuşu