NASA’nın Orion Kapsülü Ay Görevine Hazır

NASA bir müddettir astronotları tekrardan Ay yüzeyine gönderebilmek için Orion mürettebat kapsülü üzerinde çalışmalar yapıyordu. Uzay ajansı 50 sene evvel gerçekleşen ve insanlık ismine büyük bir adım olan Ay yüzeyinde atılan birinci adımın kutlamalarını yapıp geçmişi anarken tıpkı vakitte bir açıklama ile kutlamalara sevinç ve heyecan kattı. 

NASA, yaptığı açıklamada Orion kapsülünün Ay’a yapılacak uçuşlara neredeyse hazır olduğunu belirtti. Orion kapsülünün Ay yörüngesine birinci seyahati Haziran 2020’den sonraki bir tarihte yapılacak. Kapsül Ay’a yapılacak birinci uçuşunda içinde insan barındırmayacak. Bunun yerine, Artemis 1’in bir kesimi olarak mürettebatsız bir biçimde yeni Uzay Fırlatma Sistemi tarafından fırlatılacak ve toplamda uzayda 3 hafta geçirecek. Bunun 6 günü Ay yörüngesinde olacak ve daha sonrasında Orion, Dünya’ya geri dönecek. 

Orion, Dünya’ya geri döndüğünde, 2022 yılında Artemis 2 için Dünya’nın atmosferine kritik bir yüksek süratli fırlatma daha yapılacak. Bunun sebebi ise Orion kapsülünün, içindeki mürettebatı koruyacak termal kalkanını test etmek ve sağlamlığını kanıtlamak. Her şey plana nazaran giderse, Artemis 3 vazifesi 2024’te mürettebatla birlikte Ay yüzeyine yapılacak.  

Başa dön tuşu