NASA’dan Uzayın X Işınıyla Çekilmiş Muhteşem Fotoğrafı

NASA, uzayı keşfetme konusunda insanlığın en kıymetli öncülerinden biri. Kuruluşun, sonsuz uzay hakkında bilgi toplamak emeliyle kullandığı yüzlerce farklı ekipmanı var.

Bu ekipmanlardan biri de NICER isimli araç. Milletlerarası Uzay İstasyonu’nun üzerinde bulunan bu araç, X ışınları ile kozmosu inceliyor. Uzay İstasyonu, 93 dakikada bir dünya etrafında bir tıp atıyor. Gece gökyüzüne denk geldiğinde ise araç kozmostan gelen X ışımalarını inceliyor. Sonuç olarak ortaya bu inanılmaz fotoğraf çıkıyor.

Fotoğraftaki halka yapıların sebebi, ışın kaynaklarının vakit içerisinde gerçekleştirdikleri seyahatleri. Parlak olan bu dalgalar, radyasyon kaynaklarının ağırlaştığı noktaları gösteriyor. Sabit duran çok parlak noktalar ise X ışınlarının en ağır olarak geldiği ve aracın en çok odaklandığı bölgeleri temsil ediyor.

NASA Goddard Uzay uçuş Merkezi’nde vazifenin baş araştırmacısı olan Keith Gendreau, çok az bir çalışmayla bile Cygnus Döngüsü’nün görüldüğünü söylüyor. 90 ışık yılı uzaktaki bir süpernovanın bu kalıntısı, 5 bin ila 8 bin yıl kadar öncesinden beri burada. Goddard, ayrıyeten tüm gökyüzünün yeni bir X-ışını haritasını çıkarmayı amaçladıklarını ve NICER’ın elde ettiği bilgilerin de daha evvel bilinmeyen kaynakları ortaya çıkaracağına inandıklarını kelamlarına ekledi. Fotoğrafın aşağıdaki üstünde bilgi olmayan versiyonu, adeta  Doctor Strange sinemasındaki büyüler üzere duruyor.

NICER aracının temel emeli bu türlü havalı fotoğraflar çekmek olağan ki değil. Nötron yıldızlarının boyutlarını ölçmek ve meyyit yıldızların akabinde kalan kalıntıları incelemek bu misyonun ana maksadı. Yapılan ölçümler sayesinde fizikçiler, bu yapıların çekirdeğinde hangi hususların bulunduğunu ölçebilecekler. Ayrıyeten, çok süratli dönen ve güç saçan nötron yıldızları olan pulsarlar da bu aracın inceleme alanında yer alıyor.

Aracın X ışını zamanlama ve navigasyon teknolojisi (SEXTANT) deneyi de ‘galaktik GPS sistemi’ kurulması için birinci adım olarak görülüyor.

Başa dön tuşu