NASA, Orion Kapsülünü Canlı Yayında Test İçin Fırlatacak

NASA, güvenlik konusundaki geliştirmelerine devam ediyor. Uzun müddettir üzerinde çalışılan Orion kapsülünün fırlatma iptal sistemini testi yarın gerçekleştirilecek. Fırlatma, 2 Temmuz günü saat 14.00’da yapılacak ve fırlatmayı canlı olarak yayınlanacak.

Fırlatmanın maksadı ise olası bir kritik durumda astronotları inançlı bir pozisyona alabilmek için yapılmış olan fırlatma iptali sisteminin çalışabilirliği ve uygunluğunu denetim etmek. Her şey plana nazaran giderse Orion kapsülünün fırlatma iptal sistemi, fırlatmadan 55 saniye, sonra kapsül yerden yaklaşık 9.450 metre üstteyken devreye girecek ve Orion, fırlatmadan yaklaşık 3 dakika sonra yeryüzüne geri dönecek. 

Orion, NASA’nın 2011’de emekli olan uzay mekiğinden bu yana mürettebat taşıyan birinci aracı olacak. NASA yetkilileri, kapsülün Atlantik Okyanusu’na sert bir halde çarpacağını (yaklaşık saate 500 km) belirtti. Yarın teste girecek olan kapsülde paraşüt yahut tavır denetim sistemi bulunmuyor. Canlı yayını aşağıdaki pencereyi kullanarak NASA’nın resmi YouTube kanalından takip edebilirsiniz.

Başa dön tuşu