NASA İyonosferi İncelemek Üzere İki Tane Uydu Fırlatacak

NASA, dünyanın atmosferinin radyo sinyallerine olumsuz tesirlerini araştırmak için uzaya iki adet uydu yollayacak. Bu iki uydu, uzaya üçüncü kere çıkışını yapacak SpaceX’in Falcon Heavy aracının da içinde bulunduğu 24 uydunun ortasında olacak. Kimi ertelemelerin sonucunda, fırlatma süreci 24 Haziran tarihinde yapılacak.

1 kilogramın altında tartıları olan bu ikiz nano uyduların ismi E-TBEx. Yapıları gereği dünyaya daha yakın bir uçuş yapacak bu uydular, atmosferden geçerken radyo sinyallerinin nasıl bozulduğuyla ilgili bilgi toplayacaklar.

Üst atmosferde bulunan iyonosfer, solar ve kozmik radyasyon dolu yapısı prestijiyle yüklü parçacıklardan oluşan kabarcıklara sahip. Bu kabarcıklar radyo sinyallerini bozarak, askeri ve havayolu bağlantılarında büyük ıstıraplara sebebiyet verdiği üzere, tıpkı vakitte GPS sinyallerini de bozuyor.

NASA’ya nazaran bu kabarcıklar hakkında daha çok şey öğrenirsek, sinyallerle ilgili yaşadığımız sıkıntılara tahliller geliştirebileceğiz. Şimdilik, bilim insanları bu kabarcıkların ne vakit oluşacağını ve vakitle ne üzere değişikliklere uğrayacaklarını kestiremiyorlar. NASA’nın yapmaya çalıştığı şey ise, bu kabarcıklar radyo sinyallerini bozmaya başlamadan evvel geçirdikleri evreleri inceleyip, yapıları hakkında daha kapsamlı bilgilere sahip olmak.

Şimdiye kadar bilim insanlarının toplayabildikleri bilgiler, yaşanan bu bozuntuların elektriksel ve manyetik alanlarla ilgisi olduğu üzere birebir vakitte dünya yüzeyi ve uzay iklimiyle de alakası olduğu. Bilim insanları dünyada yaşanan fırtınaların iyonosfere kadar yükselebildiğini ve radyo sinyallerini bozan kabarcıkları şekillendirebildiklerini düşünüyorlar.

İkiz E-TBEx uyduları, GPS ve bağlantı uyduları tarafından kullanılan frekanslara misal 3 farklı frekansta radyo sinyalleri yollayacaklar. Bu sinyaller yeryüzündeki alıcı istasyonlara gönderilecek ve böylelikle sinyallerin fazında yahut genliğinde yaşanan küçük değişiklikler tespit edilebilecek. Daha sonrasında bilim insanları yaşanan kesintilerle ilgili daha kapsamlı bir harita çıkarabilecekler.

Başa dön tuşu