NASA, İlk SLS Fırlatması İçin 2020 Yılında Israr Ediyor

28 Mayıs’ta NASA Advisory Council (NASA Müşavere Konseyi) insan keşif ve operasyonları komitesinde konuşan Bill Hill, 'green run' ('green run' tabiri İngilizcede başlangıç düzeyindeki bireylerin kayak yaptığı parkur olarak bilinir. Kısaca deneme parkuru da denebilir) olarak da bilinen Mississippi’deki Stennis Space Center’daki (Stennis Uzay Merkezi) test alanında sekiz dakikalığına ateşlenen dört adet RS-25 motorun ve çekirdek basamağın uygulanıp uygulanmayacağına karar verilmediğini söyledi.

NASA yöneticisi Jim Bridenstine, 27 Mart’ta ajansın, yeşil koşuyu atlamayı ve bunun yerine direkt olarak üretim alanındaki çekirdek etaba geçilmesini planladığını söylemişti. Yeşil koşu testlerini atlamak, uzun müddetli gecikmeli durumdaki Space Launch System’in (Uzay Fırlatma Sistemi) başlatılma tarihini birkaç ay öne alabilir.

NASA dışarısındaki bireylerse bu karar hakkındaki tasalarını lisana getiriyor. Aerospace Safety Advisory Panel Lideri Patricia Saunder, “Operasyonların inançlı bir biçimde gerçekleşmesini sağlayan, tam ölçekli entegre edilmiş itme sistemi bilgilerinin toplanabileceği öbür bir test yok. NASA’nın bu testi kullanmasına dair tavsiyemi daha güçlü bir formda vurgulayamazdım” dedi.

Hill ise yeşil koşu testiyle ilgili rastgele bir kararın alınmadığını, şayet ki koruma edilirse ayarlamalar yapılabileceğini söyledi. Hill, bu değişiklerden bir adedinin de personellerin vardiya sisteminde olacağını lisana getirdi. NASA, işi hızlandırmak için 10’ar saatlik 2 vardiya ayarlaması yapmayı planlıyor.

Eğer ki SLS çekirdek etabının müteahhidi olan Boeing, bu yılın sonuna kadar bu evreyi tamamlar ve Stennis’e göndermeyi başarabilirse, çekirdek kademe Haziran 2020’nin sonlarında Kennedy Space Center’da olabilir.

Hill, 2020’deki fırlatma tarihine sadık kalınması için her şeyin harika ilerlemesi gerektiğini söyledi.

Başa dön tuşu