Turkcell, Yapay Zekâ Destekli Yaani Sesli Asistanını Tanıttı

Ses sentezleme teknolojisine sahip yapay zekâ yazılımları olan sesli asistanlar, son yılların en beğenilen dijital hizmetleri ortasında bulunuyorlar. Google Asistan, Apple Siri, Microsoft Cortana üzere küresel hizmetler, İngilizce temelli olarak yapılandırılan yapay zekâ takviyesine sahipler. 

Yapay zekâların hangi lisan üzerine programlandıkları ise büyük ehemmiyet taşıyor. Bu nedenle bu alanda yapılan yerli yatırımların ve gerçekleşen projelerin büyük bedeli var. Turkcell’in onuncusunu düzenlediği klasik Teknoloji Doruğu kapsamında tanıttığı Yaani sesli asistanı, Türkçe komutlar üzerine programlandı.

Turkcell Genel Müdürü Murat Erkan yapılan Yaani dijital asistan tanıtımında asistanın akıllı konut aletleriyle irtibat kurabileceği, Fizy üzere uygulamalarla irtibat kurabileceği de söylendi. Bunun dışında hastaneden randevu alma, yemek siparişi verme üzere özellikleri de bulunuyor. Ayrıyeten makine tahsili sayesinde Yaani’ye “ev yemeği sipariş et” dediğiniz vakit, “Her zamanki üzere mi?” cevabını veriyor.

2017’de arama motoru olarak birinci kere gördüğümüz Yaani, artık sesli bir asistana da sahip. Önümüzdeki haftadan itibaren ise platforma e-posta dayanağı de gelecek. Yaani’nin e-posta servisi sunucuları ise Türkiye’de bulunacak rastgele bir yabancı şirket sürece dahil edilmeyecek.

Webtekno grubu, Turkcell Teknoloji Zirvesi'nden ayrıntıları aktarmaya devam ediyor….

Başa dön tuşu