NASA, Hubble ve Spitzer’ı İlk Kez Bir Arada Kullandı

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı olan NASA'nın teleskoplarından ikisi olan Hubble ve Spitzer, Gilese 3470b isimli bir gezegeni incelemek için bir ortada kullanıldı. Bu gezegen, boyut olarak Dünya’dan daha büyük lakin Neptün’den küçük olarak ölçüldü.

Science Daily’de yayınlanan haberde, iki teleskobun bir ortada birinci sefer kullanıldığı açıklandı. Uzmanlar, öteki yıldız sistemlerinde sık sık görülen bu çeşit gezegenlerin ileride ayrıntılı olarak incelenebilmesi için bu çalışmanın kıymetinden bahsetti. İnceleme sonucunda 3470b atmosferinde hidrojen ve helyumun baskın hale geldiğini açıklıyor. 

Montreal Üniversitesi’nden gök bilimci Björn Benneke, “Bu, gezegen oluşumu açısından büyük bir keşif. Gezegen yıldızına çok yakın dönüyor ve Jüpiter'den çok daha küçük, Dünya'nın kütlesinin 318 katı büyüklüğünde. Fakat başlangıçtan beri var olan ve büyük ölçüde ağır elementlerle kirlenmemiş hidrojen/helyum atmosferinin bütünlüğünü müdafaayı başarıyor. Güneş Sistemi'nde bu türlü bir şeye sahip değiliz, onu çarpıcı kılan şey de bu.” diyor. 

Benneke ayrıyeten bu araştırmanın onları şaşırttığını, daha evvel gezegenin karbon ve oksijenden oluşan bir yapısı olduğunun düşünüldüğünü söylüyor. ‘Sıcak Jüpiterler’ olarak isimlendirilen bu yapıların uzakta oluşup daha sonra yıldızlarına yaklaştıklarını söyleyen Benneke, bu gezegenin ise olduğu noktada ortaya çıkmış üzere gözüktüğünü söyledi.

NASA, teleskopların bu çalışma için gezegenin yıldızın önünden 12 geçişini ve 20 tutulmayı incelediğini belirtti.

Başa dön tuşu