Karbondioksit Kırması Hidrolik Kırmadan Daha Çevreci

Hidrolik kırma (hydraulic fracking) işlemi, klâsik su rezervuarlarından kaynakları çıkarmak için kullanılan bir tekniktir. Hidrolik kırma formülü ile benzen ve ksilen üzere kimyasallarla karıştırılmış su yüksek basınçla kaya altlarına basılıyor ve daha sonra sıkışan su ve kimyasallar genleşerek patlıyor. Bu sayede kayalar ortasındaki petrol ve gaz açığa çıkıyor. Enjekte edilen 7-15 milyon litre sıvıdan, enjekte süreci bittikten sonra yüzde 30 ila yüzde 50’si kaya oluşumunda kalıyor. Yüksek su tüketimi, çevresel riskler ve sıkça görülen üretim problemleri, hem sanayi uzmanları hem de etraf savunucuları ortasında büyük telaşlara yol açıyor.

Çin bilimler Akademisi Şangay İleri Araştırma Enstitüsünde bir araştırmacı olan Nannan Sun, “Sulu olmayan kırma, bu meseleleri aşmak için potansiyel bir tahlil olabilir. Bir dizi seçenek ortasından karbondioksit kırmasını seçtik çünkü sürecin birçok yararı bulunuyor” diyor. Karbondioksit kırmasının yararları ortasında ağır su kaynağına duyulan muhtaçlığın ortadan kaldırılması( bu süreç kurak yerlerde kırmayı kolaylaştırır), rezervuarların ziyan görme riskinin azaltılması (sulu çözeltiler kaya oluşumunda tıkanmalar meydana getirebiliyor) üzere epey kıymetli faktörler yer alıyor.

Nannan Sun ve takımı, karbondioksit kırması ile su kırması ortasındaki farkı ölçmek için Çin’den şist isimli parlak kaya modüllerini iki sistemle de kırdı. Takım, karbondioksitin sudan daha âlâ performans gösterdiğini ve değerli ölçüde daha yüksek hacimlere sahip kırık ağları oluşturduğunu ortaya çıkardı. Araştırmacılar, hidrolik kırma teknolojisinin ölçeklenebilir olduğuna inanırken, karbondioksit kırmasının gelişimi şu anda karbondioksit bulunabilirliği ile sonludur. Emisyon kaynaklarından elde edilen karbondioksitin maliyeti, endüstriyel olarak kırma için bir sıvı dönüşümü yapmak için hâlâ çok değerlidir.

Sonraki adımlarda araştırmacılar, karbondioksit kırmasının nasıl daha düzgün kullanılabileceğini inceleyecek.  

Başa dön tuşu