NASA, Astronotların Yolunu Bulması İçin Görev Başlatıyor

NASA ve öteki uzay ajansları, sırf Milletlerarası Uzay İstasyonu ya da Ay’la hudutlu kalmayıp diğer alanlarda da mürettebatlı çalışmalar yapmaya başladığı için gerçekleştirilen vazifelerin getirdiği zorluklar da artmaya başladı.

Uzun vazifelerde mürettebatın sağlıklı olduğundan emin olmak epeyce sıkıntı bir iş olsa da derin uzay araştırmalarında kimsenin bahsetmediği bir mevzu bulunuyor. Aslına bakıldığında uzay araştırmalarındaki kilit nokta, taraf bulma marifeti olarak karşımıza çıkıyor. NASA, diğer dünyaları keşfetmeye başladığımız vakit ziyadesiyle faydalı olabilecek bir aracı bu ayın sonlarına yanlışsız test edecek.

Şu an için tüm uzay araçları kendi konumlarını ve gezegenler üzere öbür objelere olan uzaklıklarını Dünya’dan gelen bilgiler doğrultusunda hesaplıyor. Sistem şu an için çalışıyor olsa da ülkü bir metot olmadığı biliniyor. Bilhassa gelecekte mürettebatlı uzay vazifelerinde saliselerin bile değerli olduğunu düşündüğünüz vakit ortada büyük bir vakit kaybı oluşuyor.

NASA’nın Derin Uzay Atom Saati misyonu, uzay kaşiflerinin yıldızlar aracılığıyla yollarını bulmanın ne kadar uygun olduğunu test edecek. Uzay aracının uzaydaki pozisyonunu çabucak belirleyebilecek olan aygıt, gelecekte araçların rastgele bir girdi olmadan kendilerini yönlendirmelerine imkan sağlama üzere avantajlara da sahip.

Yakın gelecekte mürettebatlı uzay araçları başka gezegenlere seyahat edecek. Bu vazifeler başladığı vakit uzay araçları, konum ve rota bilgisi almak için Dünya’ya bağlı kalabilecek olsalar da mürettebat gerçek vakitli bir bilgi akışı alamayacak ve yol bilgisi alma işi verimli olmayacak.

NASA’nın atom saati misyonunun başlaması için gereken hazırlıkların bir sene sürmesi bekleniyor.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu