NASA, Apollo 11 ile İlgili Ses Kayıtları Yapılmasını İstiyor

Apollo 11'in yeri tüm insanlık için başka bir kıymete sahiptir. Bilindiği üzere Apollo 11, Ay yüzeyine yapılmış olan birinci uçuştur. 1969 yılında Neil Armstrong ve Buzz Aldrin tarafından Ay'a ayak basılmış ve bu olay bir birinci olarak tarihe ismini yazdırmıştır. Günümüze kadar gelen süreçte her ne kadar farklı argümanlar ortaya atılsa da NASA, Apollo 11'i hala önemsiyor. Hatta Apollo 11 ile ilgili yeni bir program başlattı. Bu program dahilinde NASA, beşerlerle röportaj yapılmasını ve bu kayıtların kendilerine gönderilmesini istiyor.

Ay'a birinci sefer ayak basılmasının 50. yılı içinde başlatılan bu programa herkes katılabilir. Programa iki farklı halde katılabiliyorsunuz. Bunlardan birincisi 1969 yılında yaşanmış olan bu tarihi anlara tanıklık eden birilerini bularak Apollo 11 hakkında konuşmak. O devir Apollo 11 hakkında neler konuşulmuş, neler hissedilmiş üzere soruları röportaj yapmış olduğunuz şahsa yöneltmeniz gerekiyor. İkinci seçeneğiniz ise Apollo 11'le ilgili kendi ses kaydınızı oluşturmak. Yani kendi niyetlerinizi de paylaşabilirsiniz. OIuşturmuş olduğunuz ses kayıtlarını NASA'nın ilgili mail adresine (Haberin sonunda mail adresini paylaşacağız.) göndermeniz gerekiyor. Bundan sonra yapmanız gereken şey ise beklemek. Kaydınız kabul edilirse NASA tarafından bilgilendirme maili alacaksınız.

“İnsanların tekrar Ay'da yürümesinin nasıl olacağını düşünüyorsunuz?” ve “Keşif sizin için ne tabir ediyor?” üzere soruların, röportajınız ya da öykünüzde yer alması gerekiyor. Ayrıyeten mümkün olan en kısa müddette kaydın tamamlanması gerekiyor. NASA'nın bu hususta belirlemiş olduğu müddet ise 120 saniye. Ayrıyeten ses kayıtlarınız, '.mp3' ve '.wav' üzere uzantılara sahip olmalı. NASA'nın bu program hakkında açmış olduğu bir internet sitesi bulunuyor. Buradan o adrese ulaşarak yapacağınız kayıtla ilgili çok daha ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz. Sitede, röportaj yaptığınız bireylere neler sormanız gerektiği ve kaydın nasıl yapılması gerektiğine dair bilgilendirmeler yapılıyor.

Bu yılın sonuna kadar Apollo 11 ile ilgili kayıtlarınızı gönderebilirsiniz. Kayıtlar, Apollo 11 ile ilgili olarak hazırlanan bir hatıra olarak derlenecek ve paylaşılacak. Şayet hatıra derlemesinin içinde yer almak isterseniz 14 Haziran'a kadar kaydınızı göndermeniz gerekiyor zira bu tarihe kadar gönderilecek olan kayıtların derleme içerisinde bulunma ihtimali daha yüksek. Bunun haricinde toplumsal medya platformlarında da kabul edilen ses kayıtları paylaşılacak. Mail adresinizi denetim etmeyi unutmayın, bol talih.

Kayıtlarınızı NASA'ya göndermeniz için gerekli olan mail adresi: [email protected]

Başa dön tuşu