Milyonlarca Işık Yılı Uzaktaki Galaksi Kümeleri Görüntülendi

Galaksi kümeleri, birlikte hareket eden yüzlerce hatta binlerce galaksinin birleşmesinden oluşuyor. Uzun yıllardır bilinen en büyük gök yapıları olan galaksi kümeleri, en büyük gök yapısı unvanını keşfedilen üstün kümelere bırakmıştı.

Galaksi kümeleri iddia edemeyeceğimiz kadar büyük. Bu büyüklüklerine karşın ne yazık ki onları görüntüleyemiyoruz zira onlarla ortamızda milyonlarca ışık yılına tekabül eden bir uzaklık bulunuyor. Bir doktora öğrencisi ise derin öğrenme temelli yapay zekâ sayesinde bu galaksi kümelerinin neye benzediğini ortaya koydu.

Deep-CEE (Galaksi Kümesi Çıkarma ve Kıymetlendirme İçin Derine Öğrenme) ismi verilen yapay zekâ aracı, galaksi kümeleri her ne kadar uzakta olursa olsun ve her ne kadar az ışık saçar olursa olsun uzay boşluğunun karanlığından onları ayırt etmeyi başarıyor ve bilim beşerlerine kullanılabilecek somut sonuçlar veriyor.

Lancaster Üniversitesi'nde doktora öğrencisi ve birebir vakitte projenin başında olan Matthew Chan: “Yeni aletimizi evrenin daha evvel hiç keşfedilmemiş bölgelerine daha geniş kapsamlı ve derin araştırma yapacak olan Büyük Sinoptik Araştırma Teleskopu (LSST) üzere ihtilal niteliğindeki projeler üzerinde çalıştıracağız” açıklamalarında bulundu. 

Başa dön tuşu